środa, 28 lipca, 2021
Strona głównaCiekawostkiDana White zadzwonił do Trumpa! Interwencja w sprawie zapaśnika, który został skazany...

Dana White zadzwonił do Trumpa! Interwencja w sprawie zapaśnika, który został skazany na dwa wyroki śmierci.

fot. Twitter Dana White

Navid Afkari to zapaśnik, który jest wielokrotny mistrzem Iranu. Sportowiec zdobył liczne medale na narodowych turniejach. Organizację działające na rzecz ochrony praw człowieka chcą nagłośnić szokujący wyrok wydany w jego sprawie. Teraz do akcji przyłączył się szef UFC, czyli największej organizacji MMA na świecie – Dana White. Sprawę poruszył również Prezydent Stanów Zjednoczonych – Donald Trump.

W tym tygodniu „The New York Times” opisał historię sławnego zapaśnika z Iranu, który nazywa się Navid Afkari. Ten człowiek poszedł na pokojowy protest i za to ma zostać stracony. Po pierwsze, on jest człowiekiem, a po drugie, jest jednym z nas. To mógłby być każdy z moich zawodników. Jedyna rzecz jaka przyszła mi do głowy, to zadzwonić do prezydenta i zapytać czy on może pomóc temu człowiekowi. Prezydent powiedział, że sprawdzi czy może coś w tej sytuacji zrobić. – powiedział Dana White w mediach społecznościowych. [cytat mmarocks.pl]

fot. Zapaśnik Navid Afkari / materiały prasowe

Prezydent Donald Trump kilkanaście godzin temu opowiedział o sytuacji na Twitterze.

Wystosował również komunikat: „Do przywódcom Iranu: byłbym bardzo wdzięczny, gdybyście oszczędzili życie tego młodego człowieka i nie wykonali egzekucji.”

27-latek oraz jego dwaj bracia w 2018 roku wzięli udział w protestach antyrządowych. Tysiące osób wyszło wówczas na ulice Teheranu w związku z coraz to gorszą sytuacją gospodarczą i stale rosnącą inflacją. Wszyscy trzej mężczyźni zostali zatrzymani i postawiono im 20 zarzutów, w tym m.in. „udziału w nielegalnych zgromadzeniach” i „zmowy w celu popełnienia przestępstw przeciwko bezpieczeństwu narodowemu„.

Vahind został skazany na 54 lata więzienia i 74 baty. Habib usłyszał wyrok 27 lat więzienia i 74 baty. W najgorszej sytuacji znalazł się Navid. W sprawie sportowca sąd zdecydował o najgorszej z kar. Mężczyzna został skazany na dwa wyroki śmierci, 6 lat więzienia i 74 baty

Fot. Navid i jego brat Habib, mat. prasowe

Mężczyzna miał być torturowany oraz zmuszony do przyznania się do czynów, których nigdy nie popełnił. Jego głowa była nakrywana plastikową torbą, a do nosa wlewano mu alkohol. Sportowiec o całej sytuacji poinformował w liście, który opublikowała organizacja HRAN.

Przez około 50 dni musiałem znosić najstraszniejsze tortury psychiczne i fizyczne” – pisał Afkari.

Dana White opublikował na Facebooku wideo, w którym prosi rządzących w Iranie o niedokonywania egzekucji tego człowieka i oszczędzenie go.

W obronie sportowca stają również organizacje międzynarodowe, które żądają odstąpienie od wyroku. Sprawa nagłaśniana jest w mediach na całym świecie.

Źródło: Daily Mail Star / MMARocks

- Advertisement -
0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie

Najnowsze

0
Co o tym myślisz? skomentuj!x
()
x