wtorek, 9 sierpnia, 2022
Strona głównaBoks23 lata temu Gołota stoczył pierwszą mistrzowską walkę - tajemniczy zastrzyk, zarzuty...

23 lata temu Gołota stoczył pierwszą mistrzowską walkę – tajemniczy zastrzyk, zarzuty o doping i proces sądowy na 23 mln dolarów![WIDEO]

fot. materiały prasowe

4 Października 1997 roku w Atlantic City Andrzej Gołota dostał swoją pierwszą z czterech mistrzowskich szans. O pas WBC kategorii ciężkiej zmierzył się z Lennoxem Lewisem.

Andrzej Gołota starcie z Lennoxem Lewisem w dużej mierze zawdzięcza kontuzji Raya Mercera, bo to on miał zmierzyć się z Brytyjczykiem już w sierpniu. Polak przegrał dwie swoje wcześniejsze walki przez dyskwalifikacje z Riddickiem Bowe’em, ale przez wielu ekspertów był wtedy uznawany za tego, który zdetronizuje Lewisa z tronu WBC. Styl w jakim walczył z „Big Daddy’m” zrobił ogromne wrażenie w świecie boksu i wielu stawiało wtedy na Gołotę:

„Gołota skończy karierę Lewisa. Będzie dla niego za silny fizycznie” – Jim Trunzo, NY Times.

„Gołota zrobi z tego wojnę. W przeciwieństwie do Lewisa, on potrafi przyjąć mocny cios. Mistrz będzie chciał utrzymać walkę w dystansie, ale nie uda mu się. Gołota przez nokaut” – Robert Seltzer, El Paso Times.

„Gołota przez nokaut w drugiej rundzie. Lewis dużo gada, ale nic za tym nie idzie. Polak nei da mu szans” – Dan Hirshberg, The Trentonian.

„Gołota będzie wywierał zbyt duża presję. Lewis w końcu popełni błąd i polegnie” – Steve Sneddon, Gannet News Service.

Przed walką w stronę Gołoty leciało sporo zarzutów stosowania niedozwolonych środków dopingujących, ale wszystkie testy jakie wykonane zostały Polakowi miały wynik negatywny. Dzień przed walką wa ważeniu był idealny remis – po 110,6 kilograma. Została już tylko walka i mieliśmy wtedy oglądać pierwszego polskiego mistrza świata kategorii ciężkiej. Niestety rzeczywistość okazała się bardzo brutalna. Lennox Lewis zmiótł z ringu Polaka w zaledwie 95 sekund! W tym czasie Mistrz WBC wyprowadził, 36 ciosów z czego aż 30 doszło celu – Andrzej w tym czasie odpowiedział 10 ciosami i tylko 2 celnymi.

Andrzej Gołota vs Lennox Lewis – 04.10.1997

Andrzej Gołota vs Lennox Lewis o pas WBC – dokłanie 23 lata temu pierwsza mistrzowska szansa Andrew! To była bolesna lekcja..

Publiée par Fighting Poland sur Dimanche 4 octobre 2020

Za tą walkę na konto mistrza wpłynęło 4 miliony dolarów. Gołota zainkasował 1,75 miliona dolarów. Co się stało z Gołotą w walce? Przed walką w szatni Andrzej narzekał na kłujący ból w kolanie i otrzymał od lekarza „tajemniczy” zastrzyk, który (podobno) miał ten ból uśmierzyć. Jak to wyglądało w ringu wszyscy widzieli – Andrew był „nieobecny” w tej walce. Po pojedynku został ukarany przez Komisję Sportową karą w wysokości pięciu tysięcy dolarów. A w późniejszym czasie Gołota złożył pozew przeciwko lekarzowi, który wykonał mu zastrzyk w szatni. Polska strona domagała się, aż 21 milionów odszkodowania. Skończyło się na porozumieniu i Gołota w ramach odszkodowania otrzymał 1 milion dolarów – czyli coś musiało być na rzeczy.

Walki Gołoty do dziś nadal wzbudzają wiele emocji, kontrowersji oraz tajemniczości. Z pewnością będziemy je wspominać i wracać do nich latami. Póki co nikt nie był z polskich pięściarzy tak blisko mistrzowskiego pasa w kategorii ciężkiej jak Gołota – i z pewnością długo nie będzie.

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Najnowsze