Wtorek, 21 Maja, 2024

Kto odpowiada za sukces Mike’a Tysona? Treningi w zakładzie poprawczym i spotkanie z Cusem.

Mike Tyson Facebook / Cus D’Amato & Mike Tyson
Opublikowane 17 listopada 2020, 13:55
przez Przemek Krautz
0
0
2 komentarze
Mike Tyson Facebook / Cus D'Amato & Mike Tyson
fot. Mike Tyson Facebook / Cus D’Amato & Mike Tyson

Ojcem sukcesów Mike’a Tysona był Cus D’Amato jeden z najwybitniejszych trenerów jacy stąpali po ziemi! Cus pracował w zdecydowanej większości z dzieciakami z problemami i ciężką przeszłością. Jego zdaniem najlepszymi pięściarzami byli ludzie, którzy w życiu nie mieli łatwo i musieli pokonać największe przeciwności w swoim życiu. Cus spotkał Tysona pierwszy raz kiedy ten miał 13 lat.

Spotkanie Mike’a Tysona i trenera Cus D’Amato

Młody Mike wtedy odsiadywał 18-miesięczny wyrok w zakładzie poprawczym w Tyron School for Boys. Pierwszy talent Tysona odkrył Bobby Stewart – instruktor boksu pracujący w zakładzie, lecz to Mike swoją upartością doprowadził do spotkania z trenerem. Po ciężkich treningach Stewart postanowił pokazać młodego chłopaka Cus’owi, załatwiając przepustkę pojechali do Catskill.

Walka Mike’a Tysona i słowa uznania od trenera

Po przyjeździe na miejsce w obskurnej sali treningowej czekał już starszy Pan Cus D’Amato oraz Teddy Atlas – asystent Cusa. Mike Tyson wszedł na ring i walczył 3 rundy z Bobbym. Pierwsze słowa jakie o młodym chłopaku wypowiedział D’Amato zwaliły z nóg Stewarta, a Mike w drodze powrotnej do zakładu poprawczego, gdy o tym się dowiedział płakał jak bóbr:

  • “Bobby, jeśli tylko zewnętrzne okoliczności nie pokrzyżują mu szyków to patrzymy na mistrza świata w wadze ciężkiej, a może nawet mistrza wszechświata” – powiedział Cus.
https://www.youtube.com/watch?v=z8mZYn1MHMY

Mike Tyson i treningi z Cus D’Amato

Młody Mike Tyson zaczął regularne treningi z Cusem, ale ten miał pewne wątpliwości ponieważ twierdził, że Mike jest za wielki, za szybki, za silny i zbyt dobrze skoordynowany i na bank musi mieć więcej lat niż 13! Mike miał wtedy 167 cm wzrostu i ważył 89 kilogramów. Stewart następnym razem przyjechał z dokumentami stanowymi, które potwierdzały, że Mike ma 13 lat – Cus gdy to zobaczył dostał prawie zawału i wziął Mike’a na stronę:

“Posłuchaj, zostaniesz mistrzem kraju. Zostaniesz mistrzem olimpijskim. To jest ci pisane. Chcesz tego?” zdezorientowany chłopiec powiedział – Pewnie! i Praca z Cusem zaczęła się na dobre. Pewnego dnia Cus po kolejnych treningach wymownie wpatrzony w Tysona zadał z pełną powagą pytanie, które odmieniło wszystko:

“Czy chciałbyś odmienić swoje życie? Z tego co widzę, jeśli nic nie będzie odwracać twojej uwagi i jeśli nie pozwolisz innym ludziom namieszać sobie w głowie, zostaniesz najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej w historii” – Mike Tyson tak odpowiedział:

“Miałem 13 lat a on już wierzył, że jestem niepokonany! Oczywiście odparłem, że chce zostać mistrzem świata, a jemu ta odpowiedź wystarczyła”

Zobacz również:

Mike Tyson i jego psychika

Niezwykle ważnym elementem treningu u Cusa było przygotowanie od strony psychicznej. Rozbijał wszystko na czynniki pierwsze tłumacząc krok po kroku dlaczego właśnie tak i to robimy. Cus twierdził, że każdy pięściarz się boi i najważniejszym jest umiejętnie wykorzystać swój strach – bo źle wykorzystany nas odkryje i sparaliżuje przed rywalem. Swoimi metodami, ciężkimi treningami Cus zaszczepił w 13-letniemu chłopakowi Bestię, która z każdym kolejnym treningiem się utrwalała by później siać spustoszenie w kategorii ciężkiej.

fot. materiały prasowe

Mike Tyson – “Cus Tłumaczył mi, dlaczego czasem pięściarzy zjadają nerwy, dlaczego nasz umysł czasem utrudnia zadanie i wyolbrzymia trudności, które musimy pokonać. Nie wszystko rozumiałem, ale się uczyłem. Cus wiedział, jak do mnie trafić, wytłumaczyć mi wszystko po mojemu. On też był dzieciakiem z ulicy, którzy wyszedł na ludzi.”

źródło: Książka “Żelazna Ambicja, Tyson” – Mike Tyson i Larry Sloman.

Podoba Ci się ten artykuł?

Zostaw ocenę
0
0
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments