wtorek, 4 października, 2022
Strona głównaCiekawostkiPierwszy taki przypadek w historii. 21-letni sportowiec z zespołem Downa ukończył triathlon!...

Pierwszy taki przypadek w historii. 21-letni sportowiec z zespołem Downa ukończył triathlon! [WIDEO]

Kiedy Chris Nikic późnym wieczorem w sobotę wieczorem przekroczył linię mety w Panama City Beach na Florydzie, przeszedł do historii. 21-latek był pierwszą osobą w historii z zespołem Downa, która ukończyła triathlon Ironman na pełnym dystansie. Event miał miejsce 7 listopada 2020 roku.

Nikic przekroczył linię mety w wyścigu Ironman Florida w czasie 16 godzin 46 minut i 9 sekund. Triathlon Ironman składa się z trzech etapów – pływania na odległości 3,86 km, przejechaniu na rowerze 180,2 km oraz przebiegnięciu 42,2 km. Wyścig musi zostać ukończony w ciągu 17 godzin.

Trudne początki

Nikic to 21-latek, który mieszka z rodzicami na przedmieściach Orlando. W wieku 5 miesięcy przeszedł poważną operację. Był tak słaby i miał tak słabą równowagę, że nie chodził sam, dopóki nie skończył 4 lat. Miał problemy z jedzeniem i aby nie dusić się, karmiono go jedzeniem dla niemowląt, dopóki nie skończył 6 lat. Przez kilka miesięcy uczył się chodzić, a przez kilka lat miał problemy z wiązaniem butów.

„Od czasu jego narodzin wszyscy mówili nam, że nigdy nie zrobi niczego, niczego nie osiągnie ani nie będzie w stanie niczego osiągnąć poza możliwością zawiązania własnych butów” – powiedział ojciec Nikica po wyścigu.

Jego rodzice – Nik i Patty walczyli, aby zapewnić synowi odpowiednią opiekę i uwagę. Nikic był przenoszony siedem razy do różnych szkół podstawowych, aż w końcu znaleziono odpowiednie miejsce do nauczania.

Przygotowania do Ironmana

Amerykanin z zespołem Downa od trzech lat przygotowywał się do wzięcia udziału w zawodach. Zaczynał od jednej pompki i udowodnił, że można przekraczać bariery, a granice w swoim życiu wyznaczamy sami. 21-latek trafił do Księgi Rekordów Guinessa.

Nikic dwukrotnie spadł z roweru podczas wyścigu i napotkał kilka innych problemów, jednak ukończył triathlon na czas.

„Jesteśmy niesamowicie dumni z Chrisa i pracy, jaką włożył, aby osiągnąć ten monumentalny cel” – powiedział w oświadczeniu prezes i dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych na Florydzie, Sherry Wheelock. „Stał się bohaterem sportowców, fanów i ludzi na Florydzie i na całym świecie. Jest inspiracją dla nas wszystkich ”.

21-latek napotkał ogromne problemy na samej końcówce biegu. Nik Nikic przytulił syna, przyciągnął go do siebie i szepnął mu do ucha: „Czy pozwolisz, by ból zwyciężył, czy też pozwolisz wygrać marzeniom?”

Chris Nikic wiedział, że chodzi nie tylko o ukończenie Ironmana, ale o pokazanie sobie, co może osiągnąć w przyszłości. W planach ma niezależność, czy wybudowanie własnego domu.

Odpowiedział ojcu: „Moje sny, zwyciężą” i zaczął biec dalej. Linię mety przekroczył z rękami uniesionymi wysoko w geście triumfu. „Dowiedziałem się, że nie ma ograniczeń” – powiedział kilka dni po Ironmanie.

Nikic, który trenuje i startuje w triathlonach od 16 roku życia, teraz zacznie pracować nad kwalifikacjami do triathlonu podczas Igrzysk Olimpiad Specjalnych USA w 2022 roku.

Ojciec Chrisa powiedział po wyścigu Chrisowi w tym wyścigu chodziło o coś więcej niż o samo dotarcie do mety i świętowanie. To był przykład, który miał pokazać innym dzieciom i ich rodzinom, które zmagają się z podobnymi przeszkodami, że żadne marzenie nie jest zbyt wielkie i żaden cel nie jest niemożliwy do osiągnięcia.

Źródło: Yahoo Sport / Pop Sugar

ZOBACZ KONIECZNIE

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!
Przemek Krautz
Od lat prawdziwy fan piłki nożnej. Od 11 roku życia trenuję boks, który jest moim hobby. W wolnym czasie podróżuje. Ulubiony kierunek? Włochy i Francja, ale przede wszystkim uwielbiam wspinaczkę górską i polskie Tatry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Najnowsze

To już oficjalne! Marcin Najman zawalczy z Pawłem Jóźwiakiem na gali...

0
To już oficjalne! Federacja WOTORE właśnie potwierdziła, że na najbliższej gali dojdzie do freakowego starcia pomiędzy Pawłem Jóźwiakiem i Marcinem Najmanem.