Czy walki na gołe pięści są bardziej niebezpieczne niż boks i MMA? Opublikowano wyniki badań!

fot. BKFC / mat. prasowe
Opublikowane 12 grudnia 2020, 11:20
przez Przemek Krautz
0
0
Brak komentarzy

Walki na gołe pięści cieszą się ogromną popularnością w Polsce, jak i na całym świecie. Jeśli chodzi o nasz lokalny rynek pierwsza na próbę wystawiona została organizacja WOTORE, która jako zapoczątkowała powrót do korzeni. Następnie pojawiły się takie federacje jak GROMDA, czy GENESIS. Śmiało można powiedzieć, że najlepiej ze wszystkich poradziła sobie właśnie GROMDA, a wczoraj mogliśmy oglądać wielki finał turnieju. W trzeciej rundzie głównego finału przez nokaut wygrał Mateusz „Don Diego” Kubiszyn zostając pierwszym w Polsce mistrzem walk na gołe pięści.

Na zagranicznym rynku mamy wiele innych organizacji, najbardziej znaną jest Bare Knuckle Fighting Championships, która swój debiut miała w 2018 roku. Na początku pojawiało się wiele negatywnych komentarzy, że będą to bardzo brutalne walki i możemy spodziewać się wielu bardzo poważnych kontuzji gorszych niż te, które mamy w MMA lub boksie.

W niektórych stanach zabronione jest organizowanie walk na gołe pięści, a BKFC od początku walczyło z błędnym przekonaniem o tym, że pojedynki na gołe pięści są bardziej brutalniejsze niż w/w sporty.

ZOBACZ KONIECZNIE: DON DIEGO nokautuje KRYSTIANA ‚TYSON’ KUŹMĘ [WIDEO]

Prezes BKFC David Feldman walczył z tym przekonaniem i opinią publiczną i właśnie teraz udało mu się potwierdzić jedno – „walki na gołe pięści nie są bardziej niebezpieczne dla zdrowia sportowca niż boks, czy MMA”

Raport dot. kontuzji w walkach na gołe pięści

Feldman ma teraz statystyki potwierdzające jego początkowe twierdzenia. Przeprowadzono badania, które trwały dwa i pół roku analizując 131 walk. Statystyki zostały opublikowane na konferencji Stowarzyszenia Komisji Bokserskiej i przedstawił je dr. Don Muzzi. W raporcie zawarto informacje dotyczące kontuzji i wstrząsów mózgu u zawodników startujących w walkach na gołe pięści.

Jak informuje MMAFighting, które dotarło do raportu – „walki na gołe pięści powodowały wyższy odsetek zranień twarzy, ale odsetek wstrząsów mózgu, a także złamań dłoni, był niższy niż w boksie, jak i MMA.”

„Mówię to od 10 lat. Wcześniej przedstawiałem badania, które przeprowadziłem i to co myślałem, że może się wydarzyć. Teraz mamy statystyki. Mamy dwa i pół roku badań, które dowodzą, że nasz sport nie jest bardziej niebezpieczny niż boks czy MMA” – powiedział Feldman w rozmowie z MMA Fighting.

Zobacz również: Mateusz Borek po turnieju GROMDA 3: ‚Pamiętajmy, że Don Diego miał o wiele łatwiejsze zadanie’ [WIDEO]

„Cieszę się, że te badania wyszły na jaw. Dochodzą one do wszystkich komisji sportowych w całych Stanach Zjednoczonych, jest to dla nas niesamowite. Wszystkie sporty walki są niebezpieczne. W boksie, MMA lub walkach na gołe pięści wszystko może się wydarzyć. Cieszymy się, że nie jest to bardziej niebezpieczne niż inne sporty.”

Feldman uważa, że dzięki tym badaniom uda się uzyskać możliwość organizowania wydarzeń we wszystkich stanach w USA.

Niektóre stany blokują organizowanie gal

Organizacja BKFC miała ograniczone pole manewru, ponieważ Komisje Sportowe nie pozwalały na organizację walk na gołe pięści w niektórych stanach w USA. BKFC uzyskało zgodę na gale w stanie Wyoming, następnie w kilku innych w tym m.in. na Florydzie. Wczoraj tj. w piątek 11 grudnia BKFC odbyło się w stanie Missisipi.

Prezes organizacji jest zadowolony z takiego obrotu wydarzeń, jednak doskonale wie, że uzyskanie dalszych pozwoleń i aprobaty równa się z ciągłą presją w stronę Komisji Sportowych.

Zobacz również: Mateusz Kubiszyn po walce z ‚Tysonem’: ‚Trzecia runda to już była zabawa. Mówiłem, że będzie game over.’ [WIDEO]

„To było poczucie usprawiedliwienia, ponieważ to właśnie mówiliśmy, a teraz badania potwierdziły to wszystko” – powiedział Feldman. „To było niesamowite. Inną rzeczą, której się nauczyłem, jest to, że bez względu na to, co gdzieś opublikujesz ludzie znajdą zawsze jakąś inną wymówkę. Gdy opublikowaliśmy wyniki to ludzie mówili: „to nie są wystarczające dane, to tylko dwa i pół roku”. Nie można zadowolić wszystkich.”

Prezes BKFC zapowiedział, że to dopiero początek rozwoju walk na gołe pięści i jest bardzo zadowolony z tego co może przynieść im rok 2021.

Mateusz Borek po turnieju GROMDA 3 również zapowiedział, że organizacja istnieje dopiero pół roku, a plany na jej rozwój są bardzo ambitne. Borek jako swój cel obrał również Monako, chciały zorganizować walki na gołe pięści w kasynie ściągając najlepszych „bijoków” z Rosji, czy Bałkanów.

Źródło: MMAFighting.com / BKFC / Twitter

Podoba Ci się ten artykuł?

Zostaw ocenę
0
0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments