Były lider Wisły Sharks – „Misiek” zeznaje przed sądem – 'Prowadzę działalność budowlaną w sumie na czterech kontynentach'

1
Były lider Wisły Sharks - „Misiek” zeznaje przed sądem - 'Prowadzę działalność budowlaną w sumie na czterech kontynentach'
Fot. Paweł M. "Misiek", mat. prasowe

W krakowskim sądzie w środę ruszył proces przeciwko liderom „Sharks”. Osobom stojącym na czele bojówki Wisły Kraków grozi do 15 lat więzienia.

Na ławie oskarżonych zasiadł Paweł M. ps. „Misiek” oraz Grzegorz Z. ps. „Zielak”. Prokuratura zarzuca im popełnienie 188 przestępstw. Ponad 90 dokonali w ramach wspólnego kierowania grupą przestępczą. Sam Misiek miał dokonać ponad 95 zabronionych czynów. Jest podejrzany m.in. o kierowanie gangiem od 2006 do 2018 roku, organizowanie przemytów marihuany, amfetaminy i kokainy, z takich krajów jak Holandia oraz Czechy, rozbój z użyciem maczety, czy też założenie laboratorium mefedronu.

Łącznie w sprawie grupy „Sharks” do sądu skierowano pięć aktów oskarżenia, wobec 12 osób. Kolejne 63 osoby są poszukiwane na podstawie listów gończych, czy europejskich nakazów aresztowania. Gang ma w sumie odpowiedzieć za wprowadzenie do obrotu 2 ton marihuany, 50 kg kokainy, 2,5 kg amfetaminy, znacznej ilości mefedronu, przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, czy też działanie na szkodę Wisły Kraków.

Do zatrzymań członków zorganizowanej grupy przestępczej „Wisłą Sharks” doszło 21 maja 2018 roku, kiedy funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 9 osób. Podczas tych czynności nie udało się zatrzymać Pawła M. ps. „Misiek”, który przebywał na terenie Włoch. Wówczas na wniosek prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wobec Pawła M. zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Prokurator zarządził poszukiwania podejrzanego listem gończym, a następnie wystąpił o europejski nakaz aresztowania wobec podejrzanego. Paweł M. został zatrzymany na terenie Włoch i przekazany stronie polskiej 18 października 2018 roku w wykonaniu postanowienia Sądu Apelacyjnego w Rzymie. Po przetransportowaniu do Polski doprowadzono go do Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, gdzie usłyszał zarzuty, a następnie trafił do aresztu.

Niedługo później media obiegła informacja, że Paweł M. postanowił pójść na współpracę. Jej pierwsze efekty to zatrzymania 16 osób w tym m.in. byłego wiceprezesa Wisły Kraków, Michała S., ps. Skopek, który chciał przejąć kontrolę nad gangiem.

O Miśku zrobiło się głośno, kiedy do sieci wyciekły jego zeznania liczące blisko 350 stron. Przestępca podał funkcjonariuszom ogromną liczbę nazwisk, opowiedziało o działaniu gangu, czy też o dokonywanych przestępstwach, wliczając w to zabójstwa.

SPRAWDŹ, JAK WYGLĄDAŁY ZEZNANIA MIŚKA

„Misiek” opowiada o pościgu, w który zaangażowany był policyjny helikopter. Planowano zmienić również nazwę stadionu.

Do sieci wyciekło 350 stron zeznań „Miśka”. Lider Sharks pogrążył setki osób

Spowiedź „Miśka”. Jak dostać się do ekipy Wisły Sharks? Zgoda z Ruchem Chorzów.

W środę po rozpoczęciu procesu sędzia Beata Maciejewicz-Gawron wyłączyła jawność w części zeznań. Uważa, że mogą one wpłynąć na inne postępowania powiązane ze sprawą. Na początku procesu Misiek został zapytany o stan majątkowy i źródło dochodów. Fragment wypowiedzi byłego lidera Sharks opublikowała „Gazeta Wyborcza”.

Prowadzę działalność w sumie na czterech kontynentach – odparł, wyjaśniając, że siłownia w Krakowie, to tylko jeden z jego biznesów – Mogę powiedzieć, że to budowlanka – dodał.

Paweł M. nie zamierzał przyznać, jak wyglądały jego miesięczne dochody, jednak sąd nie odpuszczał.

Nie mogę powiedzieć przy mediach ze względu na swoje bezpieczeństwo – powiedział Misiek, po czym usłyszał kolejne pytanie – A płacił pan podatki? No to wie pan, jaki miał dochód miesięczny.

Netto średnio mógł wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych – przyznał ostatecznie Paweł M.

Źródło: pk.gov.pl / gazetawyborcza.pl

0 0 głosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie
trackback

[…] Były lider Wisły Sharks – „Misiek” zeznaje przed sądem – 'Prowadzę… […]