środa, 29 czerwca, 2022
Strona głównaPiłka NożnaPaulo Sousa może odejść bez zgody PZPN? Wiemy co na to prawo...

Paulo Sousa może odejść bez zgody PZPN? Wiemy co na to prawo sportowe!

Portugalski szkoleniowiec nie zamierza do końca wypełnić swojego kontraktu z PZPN. Pojawił się konflikt, ponieważ związek także nie będzie ułatwiać Sousie odejścia. Po czyjej stronie jest w tym przypadku prawo?

Umowy piłkarskie, a trenerskie to dwa różne światy. Zawodnicy są w kwestii formalnej bardziej ograniczeni niż szkoleniowcy.

Piłkarz oficjalnie nie może mieć zawartych dwóch wiążących umów z różnymi podmiotami. W przypadku trenerów sprawa wygląda jednak inaczej.

Obecne przepisy FIFA nie zakładają żadnych sankcji na trenera, który zachowa się tak jak Sousa. To znaczy, że Portugalczyk nie może zostać zawieszony w wykonywaniu swojego zawodu, a także nie da zatrzymać się go w reprezentacji „na siłę”.

W praktyce będzie to więc wyglądać w taki sposób, że Sousa wyleci do Brazylii, przejmując obowiązki trenera Flamengo i pozostając prawnym selekcjonerem Biało-Czerwonych.

Jeżeli PZPN nie rozwiąże z nim umowy za porozumieniem stron, a na to się nie zanosi, pozostaje więc wkroczenie na drogę sądową.

W prawnym świetle zerwanie kontraktu Sousy z PZPN-em nastąpi w momencie podpisania umowy z innym selekcjonerem. Po tym wydarzeniu Cezary Kulesza w imieniu PZPN wystąpi do FIFY z pozwem o odszkodowanie.

Umowa Portugalczyka nie zawiera konkretnej kwoty odszkodowania w przypadku zerwania umowy, o czym więcej pisaliśmy TUTAJ. Sprawa będzie więc liczona metodycznie.

Regułą najczęściej stosowaną przez FIFĘ w takich przypadkach jest średnia starego i nowego kontraktu razy pozostałe miesiące. Do tego wliczane są także takie kwestie jak premia za podpis czy prowizja dla agenta.

Paulo Sousa w reprezentacji inkasuje 70 tysięcy. We Flamengo ma być to już 100 tysięcy. Średnia wynosiłaby więc 85 tysięcy. Spór należy liczyć do marca, co daje 255 tysięcy. Pokrywałoby to się z kwotą, jaką na Twitterze podał brazylijski dziennikarz Vene Casagrande.

Źródło: WP Sportowe Fakty

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Najnowsze

PSG chce się pozbyć Neymara. Media: „Jego następcą może być Lewandowski!”

0
Wyczerpała się cierpliwość Paris Saint Germain. Według informacji "El Pais" paryżanie szukają sposobu na pozbycie się Neymara. W grę wchodzi transfer definitywny lub wypożyczenie. Niektóre źródła donoszą, że taki ruch może otworzyć drzwi do gry w Paryżu Robertowi Lewandowskiemu.