czwartek, 19 maja, 2022
Strona głównaPiłka NożnaOdszedł "bohater Algierczyków". Przypomnienie kariery Stefana Żywotki

Odszedł „bohater Algierczyków”. Przypomnienie kariery Stefana Żywotki

W nocy z 9 na 10 lutego zmarł Stefan Żywotko. 102-letni trener zasłynął przede wszystkim z pracy w Afryce. Oto przebieg kariery i największe sukcesy trenera.

Stefan Żywotko przyszedł na świat 9 stycznia 1920 roku. Urodził się w Zniesieniu, czyli dzisiejszej dzielnicy Lwowa. Do 1939 roku grał w klubie LSK Zniesieńczanka. W trakcie drugiej wojny światowej trafił do klubu Garbiarnia/Siła Lwów oraz założonego przez Rosjan Spartaka Lwów. W tamtejszym klubie grał z min. z Kazimierzem Górskim.

Stefan Żywotko służył także w wojsku i w 1944 brał udział w Igrzyskach Ziem Odzyskanych. Po wojnie przeniósł się do Szczecina i grywał w miejscowej Arkonii. Karierę zakończył w 1950 roku.

Na ławce trenerskiej pojawił się w 1956 roku. Wtedy objął właśnie Arkonię Szczecin. W klubie tym pracował 9 lat. Udało mu się wywalczyć z nią awans do najwyższej klasy. Z klubem tym zaliczył także swój jedyny w karierze spadek z ligi.

Następnie objął Pogoń Szczecin, którą prowadził w latach 1965 – 1969. Z drużyną tą wywalczył awans do I Ligi. Po przygodzie z Pogonią wrócił do Arkonii, z którą pożegnał się w 1972 roku.

Kolejnymi jego zespołami były Warta Poznań (wywalczony awans do II Ligi) oraz Arka Gdynia (awans do I Ligi). W 1977 roku wyjechał z Polski i rozpoczął pracę z algierskim zespołem JS Kabylie.

Klub ten z sukcesami prowadził przez 14 lat. Żywotko sięgnął z JS Kabylie po siedem tytułów mistrzowskich Algierii. Dodatkowo raz wygrał Puchar Algierii. Za jego kadencji JS Kabylie triumfowało także dwukrotnie w Afrykańskiej Lidze Mistrzów.

W 1991 roku rozstał się z algierskim zespołem i nie prowadził już żadnego innego.

Źródło: Twitter / Gazeta.pl

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Najnowsze