czwartek, 11 sierpnia, 2022
Strona głównaPiłka NożnaZnikają graffiti Górnika Zabrze! "Budziły lęk i niepokój u Ukraińców".

Znikają graffiti Górnika Zabrze! „Budziły lęk i niepokój u Ukraińców”.

Władze miejscowości Czerwionka-Leszczyna zleciły zamalowanie graffiti wykonanych przez fanatyków Górnika Zabrze. Wszystko przez…podobieństwo do rosyjskiej flagi.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę wszystko, co związane z Rosją kojarzy się źle. Z tego też powodu prace wykonane przez sympatyków zabrzańskiego klubu nagle stały się niemiło widziane. Chociaż mieszkańcy miasta kojarzą je z Górnikiem, to władze postanowiły „zadbać” o dobre samopoczucie Ukraińców, którzy zbiegli ze swojego kraju po rozpoczęciu tam wojny. Według władz miasta prace fanatyków Górnika zbyt przypominają rosyjską flagę.

„Już kilka lat temu jeden z mieszkańców zapytał nas, czy zawarliśmy jakieś porozumienie z Rosją, bo na wielu przystankach pojawiły się flagi tego kraju. Gminne służby starały się zamalować przystanki, ale problem wracał. Zgłaszano nam też oczywiście, że uchodźcy z Ukrainy czuli lęk i niepokój widząc wymalowane w poziomie trzy pasy. Gminne służby zajęły się tym problemem, kilka przystanków zamalowanych przez nas po paru dniach wyglądało znów tak samo” – mówiła rzeczniczka tamtejszego UGiM.

O przedsięwzięcie miasta został zapytany Konrad Kołakowski. Rzecznik Górnika zaznaczył, że nie odczytuje tego jako działania wymierzonego w klub. Stwierdził jednak, że władze nie powinny dać się zwariować.

„Odczytuję to jako troskę samorządu o dbałość o przestrzeń publiczną. Czerwionka-Leszczyny to nasze zaprzyjaźnione, partnerskie miasto. Wspieramy się, współpracujemy. Mamy tam wielu przyjaciół, kibiców, więc absolutnie nie podejrzewam miasta o jakiekolwiek działania wymierzone przeciwko Górnikowi Zabrze”.

Powiedziałbym jednak kolokwialnie – nie dajmy się zwariować. Nasze barwy nie mają kompletnie nic wspólnego z barwami rosyjskimi. Zbieżność? Wiele rzeczy ma podobne barwy, ułożenie kolorystyczne. W naszym przypadku, jeśli weźmiemy pod uwagę kwestie formalne, to w księdze znaków Górnika Zabrze niebieski pasek jest węższy, biały i czerwony są szersze”.

Poza tym barwy Górnika Zabrze odnoszą się do naszych tradycji. Biały i czerwony to kolory flagi Polski, bo Górnik powstał po wojnie, kiedy Zabrze znajdowało się już w Polsce. Natomiast niebieski jest odniesieniem do barw Górnego Śląska. Ponadto my używamy naszych barw od 1956-57 roku, natomiast flaga Rosji używana jest od 1991 roku – stwierdził Kołakowski.

Fot: Facebook – Stadionowi Oprawcy

Źródło: rybnik.com

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

18 KOMENTARZE

 1. Ja jestem Polakiem i nikt nie robi nic żeby żyło mi się lepiej a wręcz przeciwnie. Wszystko nagle zmieniać bo ukraincy przyjechali pępki świata. Żałosna decyzja rządzących tym miastem

 2. Wladze Czerwionki jak sie tak martwia o przybyszow z Upainy to niech wprowadza w tym miescie rok Bandery co by sie im nie przykrzylo za bardzo!!! Pozdrawiam kumatych!!!

 3. W ramch wzajemnosci liczę na zdjecie flag banderowskich w miastach zachodniej Ukrainy bo jednoznacznie przypominają nam zbrodnie UPA. Gornik Zabrze to tylko zasłużony dla polskiego sportu klub pilkarski. Ciekawy takze jestem kiedy wladze RU i lokalne odsłonią zabytkowe Lwy przy wejściu na Cmentarz Orląt. Wcześniej nacjonaliści (których wg władz Ukrainy nie ma) zakryli deskami ten piękny monument, tylko dlatego, że przypomina czasy polskiego Lwowa.

 4. Za nie długo Polaków wyrzucą ze swoich domów a Ukraińców przyjmą bo jeszcze chwila to większe prawa będzie mieć Ukrainiec masakra polska pisiorowata władza jest całkiem do pupci to samo dno

 5. Temat dla troli …
  A gości z Ukrainy zapraszam na mecz Górnika w ramach integracji . Kibice których znam popierają Ukrainę i gardzą ruskimi .
  Uma godała że ,, wojna się zaczła jak w 45 rus wloz … ” 🤔

 6. I co teraz będziemy malować wszstko na niebiesko-żółte barwy ? Żeby czuli się bezpiecznie. Niech się cieszą, że bomby im nie spadają na domy i dziękują za to, co mają i szanują też nasza kulturę i nas. Jak dla mnie to lekka przesada, która zakrawa o dyskryminację lokanego patriotyzmu . Górnik to polski klub 🇵🇱

 7. To chyba jest już jakiś żart? Mam już ich dosyć jeszcze chwila i będą rządzić naszym krajem na strefie ekonomicznej już zajmują lepsze stanowiska od Polaków. Masakra

 8. W Rybniku jest specjalny szpital dla tego typu pomysłodawców . Może by się przedstawili z imienia i nazwiska , to zafunduję IM tam pobyt .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Najnowsze

Który z Murańskich ma szansę w walce z Tańculą? Kacper Błoński...

0
Kacper Błoński w wywiadzie udzielonym Fansportu TV wypowiedział się na temat szans obu Murańskich w walkach z Arkadiuszem Tańculą. "Crusher" jest przekonany co do jednego z pojedynków!