czwartek, 19 maja, 2022
Strona głównaPiłka NożnaUEFA zatwierdziła nowy system Ligi Mistrzów! Sprawdź od kiedy wejdzie w życie

UEFA zatwierdziła nowy system Ligi Mistrzów! Sprawdź od kiedy wejdzie w życie

To już pewne. Rozgrywki Ligi Mistrzów ulegną zmianie poprzez rozszerzenie liczby drużyn, jakie będą w niej występować. Nowe zmiany będą obowiązywać od 2024 roku.

Turniej od sezonu 2024/25 będzie się toczyć w tzw. systemie szwajcarskim. Jak będzie wyglądać to w praktyce?

Otóż nie będzie już podziału na poszczególne grupy. Wszystkie zespoły zostaną dodane do jednej tabeli. Każdy klub w ramach nowej Ligi Mistrzów rozegra 8 spotkań (4 domowe i 4 wyjazdowe). Zrezygnowano z dotychczas stosowanego systemu mecz-rewanż. Od sezonu 2024/25 każdy uczestnik rozegra spotkania z ośmioma innymi drużynami.

Po rozegraniu tych kolejek nastąpi przejście do drugiej fazy. Drużyny z miejsc 1-8 automatycznie uzyskają promocję do play-offów. Ekipy z miejsc 9-24 rozegrają baraże. Wygrani z tych dwumeczów dołączą do najlepszej ósemki i stoczą ze sobą walkę w formacie znanym z obecnych rozgrywek.

Oto jak zostaną zagospodarowane 4 dodatkowe miejsca:

  • Jedno miejsce zostanie przyznane zespołowi, który zajmie trzecie miejsce w piątej lidze rankingu federacji UEFA (na ten moment jest to Francja).
  • Nadal rozgrywane będą eliminacje w ścieżce mistrzowskiej. Dotychczas awansowały z niej 4 ekipy. Nowa reforma spowoduje, że awans wywalczy 5 takich ekip.
  • Dwa dodatkowe miejsca otrzymają zespoły znajdujące się tuż za miejscem dającym automatyczny awans do Champions League, w ligach, które zapunktowały najwięcej we wcześniejszym sezonie (na ten moment byłyby to Anglia i Holandia).

UEFA zapowiedziała, że format rozgrywania spotkań w środku tygodnia nie ulegnie zmianie. Takie same zasady zostaną wprowadzone w Lidze Europy. Mniej, bo sześć spotkań będą rozgrywać drużyny grające w Lidze Konferencji.

Źródło: UEFA

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Najnowsze

Szalona propozycja PSG dla Kyliana Mbappe! Ma być już nie tylko...

0
Paris Saint-Germain nie ustaje w próbach zatrzymania u siebie Kyliana Mbappe. Paryżanie zaproponowali 23-latkowali nowy kontrakt, ale i rolę "szefa projektu".