czwartek, 18 sierpnia, 2022
Strona głównaPiłka NożnaNike poszło na łatwiznę? Dwie polskie drużyny będą miały niemal identyczny komplet...

Nike poszło na łatwiznę? Dwie polskie drużyny będą miały niemal identyczny komplet strojów! (ZDJĘCIE)

Od lat trwa dyskusja, który sponsor techniczny tworzy najlepsze komplety meczowe. Trzej hegemoni: Nike, Adidas i Puma, coraz mocniej czują na plecach oddech rywali. Amerykańska firma mająca w swym logo popularną „łyżwę” nie popisała się, tworząc stroje dla dwóch polskich ligowców.

Jeszcze klika lat temu największym polskim drużynom stroje dostarczały głównie dwie firmy. Adidas od dekad związany jest z Legią Warszawa. Od sezonu 2022/2023 dostarcza ponownie również stroje Lechii Gdańsk, z którą współpracował w latach 2010-2014. W przeszłości popularne „trzy paski” znajdowały się na koszulkach Wisły Kraków, a także Śląska Wrocław.

Nike natomiast nigdy nie było zbyt stałe w uczuciach. Przez pierwszych 5 lat nowego milenium było związane z krakowską Wisłą. Wtedy klub odnosił swoje największe sukcesy. Później amerykanie przez kilka lat współpracowali z Pogonią Szczecin. W portfolio firmy znajdziemy również stroje dostarczane Lechowi Poznań i wrocławskiemu Śląskowi.

Nike popełniło autoplagiat?

W sezonie 2022/2023 Nike jest sponsorem technicznym trzech klubów PKO Ekstraklasy: Śląska Wrocław, Zagłębia Lubin, Warty Poznań. Wszystkie wymienione zespoły łączy jeszcze jedna wspólna cecha – w maju po wielkich trudach utrzymały się one w lidze.

Amerykańska firma najwyraźniej stwierdziła, że skoro nie sponsoruje obecnie żadnej polskiej drużyny walczącej na europejskim froncie, to nie ma konieczności wysilać się nad projektowaniem rezerwowego kompletu strojów.

Ofiarą takiego sposobu myślenia stało się Zagłębie oraz Warta. Koszulki tych drużyn wyglądają niemal identycznie, z tą różnicą, że jest na nich inne logo klubu oraz inna nazwa sponsora.

Rezerwowe komplety strojów Zagłębia Lubin i Warty Poznań w sezonie 2022/2023, fot. Facebook

Takie działanie Nike, w którym przygotowuje niemal dwa identyczne komplety strojów dla dwóch różnych drużyn, można uznać za autoplagiat i pójście na łatwiznę. Oba kluby jedynych pozytywów mogą upatrywać w tym, że nie płacą za te koszulki ani grosza.

Decyzja amerykańskiej firmy może utrudnić w przyszłości negocjacje odnośnie nowej umowy z Zagłębiem i Wartą. Tym bardziej, że na ekstraklasowym rynku coraz większym uznaniem cieszy się polska firma 4F. Ostatnio stworzyła ona bardzo designerskie stroje dla Rakowa Częstochowa.

Źródło: Facebook

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Najnowsze

Lech Poznań – F91 Dudelange: Gdzie i jak oglądać mecz za...

0
Lech Poznań w teorii nie mógł sobie wymarzyć łatwiejszego przeciwnika na tym etapie eliminacji, niż luksemburskie Dudelange. Patrząc jednak na formę mistrzów Polski, wynik tego spotkania nie jest taki oczywisty. Gdzie i kiedy będzie można obejrzeć to spotkanie na żywo za darmo?