Sobota, 13 Kwietnia, 2024

Co dalej z klękaniem przed meczami Premier League? Podjęto WAŻNĄ decyzję!

Źródło: screenshot YouTube
fot. YouTube
Opublikowane 3 sierpnia 2022, 12:47
przez Maciek Ściłba
0
0
Brak komentarzy

Od ponad dwóch lat piłkarze grający w Premier League w każdym meczu po pierwszym gwizdku arbitra, przez kilka sekund klęczą na jedno kolano. Zapadła właśnie decyzja dotycząca tego gestu w nadchodzącym sezonie.

Klęczenie na jedno kolano związane jest ze śmiercią Georga Floyda w maju 2020 roku. Czarnoskóry Amerykanin zmarł po interwencji policji na jednej z ulic Minneapolis. Za przyczynę jego zgonu uznano przyduszenie szyi kolanem przez mundurowego Dereka Chauvina.

Przytoczona sytuacja spowodowała, że w USA bardzo mocno urósł ruch “Black Lives Matter”. Według wielu obywateli o poglądach lewicowych sprawa zatrzymania Floyda miała podtekst rasistowski. Przez kraj przetoczyła się fala protestów, które najczęściej kończyły się potężnymi aktami wandalizmu i plądrowaniem sklepów.

“Black Lives Matter” również dotarło do świata sportu. Zawodnicy wielu dyscyplin postanowili okazywać gest wsparcia osób czarnoskórych poprzez klęczenie na jedno kolano. Tak przez pewien czas robili m.in. kierowcy Formuły 1, koszykarze NBA, a także futboliści NFL. Najdłużej klęczenie przetrwało jednak na brytyjskich boiskach.

Piłkarze Premier League, Championship a także angielska reprezentacja klęczała regularnie przez ostatnie dwa lata. Oczywiście zdarzały się wyjątki. Już w lutym 2021 roku czarnoskóry zawodnik Crystal Palace, Wilfried Zaha oznajmił, że nie będzie wykonywał tego gestu.

– Mam wrażenie, że klękanie jest poniżające. Kiedy dorastałem, rodzice mówili mi, że powinienem być dumny z tego, że jestem czarny, choćby nie wiem co. Powinniśmy stać wyprostowani.

Decyzji piłkarz przyklasnęli angielscy kibice, którzy już od kilkunastu miesięcy reagują gwizdami na to, co wykonują piłkarze przed rozpoczęciem gry. W podobnym czasie co Zaha z klękania zrezygnował angielski klub, Brentford.

Później rozpoczęto dyskusję o tym, czy reprezentacje grające przeciwko kadrze “Synów Albionu” w ramach solidarności również powinny klękać na jedno kolano. Niektóre drużyny jak na przykład Włosi postanowili się przyłączyć. Odmienne zdanie mieli Węgrzy i Polacy. Nasi piłkarze podczas klękania Anglików pokazywali palcami na napis “Respect” umieszczony na koszulkach.

Ostatnie tygodnie przyniosły jednak ogromne zmiany w tej sprawie. Kilka dni temu dwa kluby Championship, Swansea oraz Bristol City oznajmiły, że porzucają wykonywanie tego gestu przed swoimi meczami w nadchodzącym sezonie. Jak poinformowano w komunikatach prasowych, “stracił on na znaczeniu i jest odbierany pozytywnie przez coraz mniejszą grupę osób”.

Kolejne wyłamujące się kluby spowodowały, że doszło do debaty dotyczącej tego, czy klękanie rzeczywiście jest potrzebne. Ostatecznie po spotkaniu kapitanów drużyn Premier League postanowiono zakończyć wykonywanie tego gestu od nadchodzącego sezonu. Nie będzie to jednak całkowicie porzucone. W wydanym oświadczeniu jasno wskazano, kiedy do tego dojdzie.

– Zawodnicy uklękną w trakcie rundy otwierającej sezon, w specjalnych rundach meczowych No Room for Racism w październiku i marcu, w Boxing Day, po zakończeniu Mistrzostw Świata FIFA w Katarze w 2022 r., w meczach Premier League w ostatnim dniu sezonu oraz w finałach FA Cup i EFL Cup.

Nie ma wątpliwości, że klękanie na jedno kolano bardzo szybko zaczęło dzielić, niż łączyć. Oliwy do ognia dolewał fakt, że było ono ściśle związane z ruchem, którego protesty wyrządziły wielu osobom masę szkód.

Źródło: Onet.pl

Podoba Ci się ten artykuł?

Zostaw ocenę
0
0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments