Czwartek, 18 Kwietnia, 2024

Czekali na to ponad 3 lata! Ten obiekt jest najnowocześniejszy w Ekstraklasie

Źródło: screenshot YouTube
fot. YouTube
Opublikowane 30 września 2022, 14:40
przez Maciek Ściłba
0
0
Brak komentarzy

Pierwotnie mówiono o 27 sierpnia. Ostatecznie 5 tygodni później, bo 1 października nastąpi uroczyste otwarcie całego stadionu Pogoni Szczecin. Po zakończeniu odbiorów technicznych jest w końcu zgoda, aby na trybuny wpuścić ponad 21 tysięcy kibiców.

Portowcy” od lat marzyli o nowym obiekcie. Już dekadę temu, kiedy powstawały nowoczesne areny z okazji zbliżającego się EURO 2012 mówiono o tym, że Szczecin także zasługuje na stadion, który będzie spełniał najważniejsze europejskie standardy. Pogoń dopiero odbudowywała swoją pozycję. W tym samym roku awansowała do Ekstraklasy i gra w niej nieprzerwanie aż do dziś.

W kolejnych latach powstawało coraz więcej nowych obiektów na terenie naszego kraju. Szczecin wiedział, że tzw. “Paprikana” jest stadionem o archaicznym. Pomimo modernizacji w 2009 roku było trzeba podjąć radykalniejsze kroki, które sprawiłby, że Pogoń nie musiałaby wstydzić się swojego domu.

Temat dalszych losów stadionu im. Floriana Krygiera powrócił w 2015 roku. Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek proponował, aby ze względu na rosnące koszty nie budować nowej areny, ale jak najmocniej zmodernizować to, co było do tej pory. Obiekt nadal miałby mieć kształt podkowy, który w stolicy Pomorza Zachodniego uchodził za niemal kultowy.

Na taki wariant nie zgodzili się kibice. Choć byli oni przywiązani do takiej bryły, to jednak o wiele bardziej zależało im na stadionie z prawdziwego zdarzenia. Ostatecznie w 2016 przedstawiono projekt zakładający budowę czterech nowych trybun. Dzięki temu pojemność trybun wzrosłaby z 17 tysięcy do ponad 21 tysięcy.

Pamiątki z II wojny światowej przeszkodziły w budowie

Wszystkie formalności związane z wpisaniem budowy do budżetu miasta oraz podpisaniem umów z wykonawcami miały miejsce na początku 2019 roku. Wiosną rozebrano trybunę południową oraz część zachodniej. W lipcu zdecydowano się rozebrać jej całość, aby przyśpieszyć prace. Podobnie jak w Warszawie i Zabrzu podjęto decyzję o pozostawieniu głównej trybuny, która miała zostać zburzona po zbudowaniu pozostałych sektorów.

Prace nie przebiegały bez przeszkód, ponieważ jesienią tego samego roku wykopano poniemieckie niewybuchy, a także odkryto dwa schrony przeciwlotnicze. Budowę było trzeba tymczasowo przerwać, aby teren dokładnie sprawdzili saperzy i pozbyli się kłopotliwych pamiątek z czasów II wojny światowej.

Południowa i zachodnia trybuna były już gotowe w lipcu 2020. W budowie była jeszcze nieistniejąca wcześniej trybuna wschodnia. Pandemia COVID-19 i zakaz wpuszczania kibiców spowodował, że jesienią tego samego roku rozebrano ostatnią część starego obiektu.

Pod koniec 2020 dokonano odbiorów technicznych gotowych trybun południowej i zachodniej. Dzięki temu po zniesieniu obostrzeń mogło na nich zasiąść ponad 12 tysięcy kibiców.

W sobotę 1 października formalnie zostanie ukończona budowa całego obiektu. Nadzór budowalny wydał właściwe zgody, co oznacza, że dwie brakujące trybuny trafią do użytku. Pojemność zwiększy się do ponad 21 tysięcy miejsc, dzięki czemu starcie z Lechią Gdańsk może być okraszone pięknym widokiem pełnego stadionu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Zostaw ocenę
0
0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments