Wtorek, 27 Lutego, 2024

Jedna ze światowych federacji sportowych ZSZOKOWAŁA wszystkich! Rosja i Białoruś dopuszczone do rywalizacji

Źródło: screenshot YouTube
fot. Umar Kremlow, YouTube
Opublikowane 5 października 2022, 15:33
przez Maciek Ściłba
0
0
Brak komentarzy

Światowa Federacja Bokserska (IBA) podjęła ważną decyzję. Władze tej organizacji drogą głosowania postanowiły znieść zakaz rywalizacji dla pięściarzy z Rosji i Białorusi. Zawodnicy z tych krajów mają wrócić na amatorskie ringi ze skutkiem natychmiastowym.

Po ataku zbrojnym Rosji na Ukrainę w lutym 2022 niemal wszystkie światowe federacje sportowe postanowiły zawiesić naszych wschodnich sąsiadów w prawach członka. Oberwało się również Białorusi, która aktywnie wspiera działania kremlowskiego reżimu.

Decyzja o aneksji dwóch ukraińskich obwodów – chersońskiego i zaporoskiego na podstawie przeprowadzonych „pseudoreferendów” spowodowała, że większość organizacji stała się jeszcze bardziej niechętna, aby ściągnąć z Rosjan obowiązujące sankcje. Ostatnio UEFA zapowiedziała, że nie uwzględni „Sbornej” w losowaniu grup el. Euro 2024.

Gazprom pompuje pieniądze w amatorski boks

Po blisko ośmiu miesiącach od rozpoczęcia wojny jedna federacja sportowa postanowiła się wyłamać. Mowa tutaj o IBA, która stoi na czele światowego boksu amatorskiego. Duży wpływ na taką decyzję miał prezes stowarzyszenia Umar Kremlow. Rosjanin uważany za wiernego człowieka Władimira Putina piastuje to stanowisko od maja 2022 roku. Wcześniej przez 1,5 roku był on szefem poprzedniczki IBA – AIBA.

Decyzja o natychmiastowym dopuszczeniu zawodników i personelu z Rosji i Białorusi oznacza, że będą oni mogli reprezentować swoje barwy narodowe, a także wysłuchiwać hymnów granych przed ich pojedynkami.

Kremlow dosyć niespodziewanie stanął na czele federacji w maju, po tym jak ze względów proceduralnych nie został dopuszczony do wyborów jego kontrkandydat Boris van der Vorst. Holender we wrześniu złożył wniosek o powtórzenie procedury wyborczej, lecz został on odrzucony. Dzięki temu Rosjanin umocnił swoją pozycję.

IBA (wcześniej AIBA) już w 2019 roku miało problemy związane z zadłużeniem. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zawiesił federację i nie dopuścił jej działaczy do uczestnictwa letnich igrzyskach olimpijskich 2021 w Tokio. Zezwolił jednak na start jej zawodników. IBA nie ma też prawa organizacji turnieju pięściarskiego na igrzyskach w Paryżu w 2024.

Dzięki Kremlowowi głównym sponsorem związku jest rosyjski koncern Gazprom, który spłacił wszystkie długi stowarzyszenia wynoszące ok. 16 mln euro. Właśnie to jest postrzegane za główny czynnik decyzji podjętych przez IBA.

Źródło: Onet.pl

Podoba Ci się ten artykuł?

Zostaw ocenę
0
0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments