Sobota, 15 Czerwca, 2024

SZOK! Jeden z najdłużej pracujących trenerów w PKO Ekstraklasie stracił pracę!

Źródło: screenshot YouTube
fot. YouTube
Opublikowane 27 października 2022, 14:33
przez Maciek Ściłba
0
0
Brak komentarzy

Zaskakującą decyzję podjęły władze Piasta Gliwice. W czwartek 27 października klub na swojej stronie internetowej poinformował o rozstaniu z dotychczasowym menadżerem Waldemarem Fornalikiem.

Selekcjoner reprezentacji polski w latach 2012-2013 związany był z zespołem z Gliwic od 2017 roku. To właśnie pod jego wodzą drużyna odniosła największy sukces w swojej historii. W sezonie 2018/2019 “Piastunki” niespodziewanie triumfowali w rozgrywkach PKO Ekstraklasy. O tytule przesądziła wówczas ostatnia kolejka ligowa, w której Legia Warszawa zgubiła punkty.

Przez trzy kolejne sezony z klub z Górnego Śląska nie schodził poniżej szóstego miejsca. Dopiero w aktualnie trwającej kampanii Piast spisuje się poniżej oczekiwań, do których zdążył przyzwyczaić wszystkich przez ostatnie lata. Aktualnie zespół zajmuje 15 miejsce w tabeli tuż nad strefą spadkową i ma tyle samo punktów co plasująca się oczko niżej Korona Kielce.

Fornalik i jego brat opuszczają Piast

Drużyna z Gliwic choć wygrzebała się po ciężkim początku z dna tabeli, to nie grała na tyle przekonująco, aby Waldemar Fornalik mógł czuć się bezpiecznie na stanowisku menadżera. Ostatecznie władze klubu straciły wiarę w to, że jest on w stanie znacząco poprawić wyniki drużyny. W związku z tym postanowiono rozstać się z nim oraz z jego bratem pełniącym funkcję asystenta – Tomaszem.

Komunikat GKS Piast SA:

Informujemy, że z dniem 25 października trener Waldemar Fornalik przestał pełnić obowiązki pierwszego szkoleniowca Piasta Gliwice. Trenerze, dziękujemy za wszystko!

Waldemar Fornalik trafił na Okrzei 20 we wrześniu 2017 roku. W trakcie swojej pięcioletniej pracy w Gliwicach został najbardziej utytułowanym szkoleniowcem klubu, prowadząc Niebiesko-Czerwonych do historycznych sukcesów – mistrzostwa Polski w 2019 oraz brązowego medalu w 2020 roku. W pierwszym sezonie pracy trenera Fornalika Niebiesko-Czerwoni w dramatycznych okolicznościach, ale bardzo efektownie wywalczyli utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej, wygrywając w ostatniej kolejce sezonu z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza (4-0). Kolejne lata były bardzo udane, a Piast zgłosił aspiracje, by regularnie zajmować miejsce w czołówce ligi. To w tym czasie gliwiczanie mieli możliwość zebrania cennego doświadczenia na arenie międzynarodowej.

Waldemar Fornalik zasiadał na ławce podczas 205 meczów, w których Niebiesko-Czerwoni odnieśli 88 zwycięstw, 50 remisów i 67 porażek. Był najdłużej pracującym trenerem w Ekstraklasie spośród wszystkich szkoleniowców prowadzących drużyny w najwyższym szczeblu rozgrywek w Polsce.

Zasługi Waldemara Fornalika i jego sztabu są niepodważalne. Warsztat, wiedza i autorytet, to przymioty trenera, które poprowadziły zespół do sukcesów. Decyzja o rozstaniu nie była łatwa, nigdy nie jest. Znaleźliśmy się jednak w trudnej sytuacji i dla dobra klubu doszliśmy do wniosku, że potrzebna jest zmiana. Umowę rozwiązaliśmy za porozumieniem stron. Wdzięczni za cały trud i te pięć lat lat pracy okraszone wielkimi osiągnięciami, dziękujemy i życzymy trenerowi powodzenia. Liczymy, że – podobnie jak my – trener zachowa same pozytywne wspomnienia z pracy w Gliwicach – powiedział Grzegorz Bednarski, prezes Piasta Gliwice.

W trakcie pięciu lat pracy pod skrzydłami trenera Waldemara Fornalika swoje największe osiągnięcia sportowe odnieśli Frantisek Plach (bramkarz sezonu 2018/19), Aleksander Sedlar (obrońca sezonu 2018/19), Patryk Dziczek (młodzieżowiec sezonu 2018/19), Joel Valencia (pomocnik i zawodnik sezonu 2018/19) czy Jorge Felix (piłkarz sezonu 2019/20). Sam Waldemar Fornalik został wybrany najlepszym trenerem Ekstraklasy w sezonie 2018/19.

To były bardzo efektywne pięć lat, wiele sukcesów i tytułów. Wzorowa współpraca na wielu polach, która pozwoliła wejść Piastowi na najwyższy poziom i od lat znajdować się w czołówce ligi. Wszyscy jesteśmy pełni uznania dla dokonań trenera i jego sztabu. W Gliwicach zostanie zapamiętany, jako trener, który doprowadził klub do wielkiego sukcesu. Jestem przekonany, że z trenerem Waldemarem Fornalikiem spotkamy się jeszcze przy niejednej okazji. Teraz, chciałbym podziękować za wspaniałe chwile, których nigdy nie zapomnę – zaznaczył Bogdan Wilk, dyrektor sportowy Piasta.

Razem z Waldemarem Fornalikiem z klubem pożegnał się również asystent trenera, Tomasz Fornalik.

Trenerze, dziękujemy za wszystko! Życzymy powodzenia i samych sukcesów w dalszej karierze! Nie mówimy sobie do widzenia, ale do zobaczenia w trakcie realizacji kolejnych projektów w Gliwicach!

Piast Gliwice poinformował już, kto będzie następcą Waldemara Fornalika. Stanowisko nowego menadżera zostało powierzone Aleksandarowi Vukoviciowi. 43-letni szkoleniowiec podpisał umowę do 30 czerwca 2024 z opcją przedłużenia jej o kolejne 12 miesięcy. Serb do niedawna prowadził Legię Warszawa, lecz w przerwie międzysezonowej został zastąpiony przez Kostę Runjaica.

Źródło: piast-gliwice.eu

Podoba Ci się ten artykuł?

Zostaw ocenę
0
0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments