Na ratunek Karol Świderski. Polska wygrywa z Albanią!

przez Miłosz Sojka
0
0
Jeden komentarz

Reprezentacja Polski w drugim meczu eliminacyjnym do Euro 2024 pokonała na PGE Narodowy Albanię 1:0, po bramce w 41. minucie spotkania Karola Swiderskiego. Obecnie Biało-Czerwoni w tabeli grupy E zajmują drugą pozycję, ze zdobytymi trzema punktami.

W porównaniu z piątkowym meczem ze Czechami selekcjoner reprezentacji Polski postanowił wprowadzić parę zmian do wyjściowego składu Biało-Czerwonych na mecz z Albanią. Od pierwszej minuty szansę na pokazanie swoich umiejętności przy polskiej publiczności dostali: Bartosz Salamon, Jakub Kamiński oraz Karol Świderski. I z perspektywy całego meczu selekcjoner naszej reprezentacji Fernando Santos trafił z tymi zmianami kadrowymi idealnie, jak tylko mógł.

Świderski bohaterem naszej reprezentacji

Od pierwszej minuty spotkania Biało-Czerwoni rozgrywali swoją grę na własnej połowie boiska. Pierwszy celny strzał Biało-Czerwonych na bramkę Albanii został oddany w 14. minucie spotkania po strzale z dystansu zawodnika AS Romy – Nicoli Zalewskiego, jednak to uderzenie w bardzo dobrym stylu obronił bramkarz Albanii. Pięć minut później to Albańczycy próbowali zaatakować naszą bramkę, najpierw po rzucie rożnym, gdzie jednak przeszkodził w zrealizowaniu akcji wybiciem na rzut różny obrońca Lecha Poznań – Bartosz Salamon. Dwie minuty po tej sytuacji napastnik reprezentacji Albanii – Sokol Cikalleshi oddał groźny strzał z dystansu na bramkę Wojciecha Szczęsnego, jednak bramkarz Juventusu Turyn był na posterunku i obronił uderzenie zawodnika saudyjskiej drużyny Al-Khaleej.

W 33. minucie spotkania strzał oddał Karol Świderski, ale uderzenie było o wiele za słabe, by mogło zaskoczyć golkipera Albanii. Osiem minut później bramkarz naszych rywali, musiał już jednak wyjmować piłkę z siatki w 41. minucie spotkania. Po faulu na Świderskim rzut różny wykonał Piotr Zieliński, jednak dośrodkowaną piłkę przez zawodnika Napoli na pole karne rywali wybili obrońcy Albanii, piłka jednak spadła pod nogi Jakuba Kamińskiego, który uderzeniem z dystansu strzelił w słupek, jednak we właściwym czasie i na właściwej pozycji znalazł się Karol Świderski, który dopadł do piłki i strzelił bramkę dla naszej reprezentacji. Trzeba powiedzieć, że napastnik Charlotte FC ma patent na reprezentację Albanii, ponieważ w 2021 roku podczas meczu tych obu reprezentacji w Tiranie zapewnił wygraną Biało-czerwonych podczas eliminacji do Mistrzostw Świata 2022 w Katarze. Po bramce Świderskiego reprezentacja Polski schodziła do przerwy przy wyniku 1:0, dla podopiecznych Fernando Santosa.

Druga połowę spotkania ponownie dobrze zaczęli Polacy. Już w 51. minucie spotkania Nicola Zalewski poddał piłkę do Przemysława Frankowskiego, jednak strzał zawodnika Lens był zbyt słaby, aby zaskoczyć bramkarza Albanii. Siedem minut później, to już Albania dwukrotnie próbowała pokonać Wojciecha Szczęsnego. Najpierw strzał na bramkę Polski oddał Myrto Uzuni, jednakże na posterunku ponownie był Szczęsny, potem z rzutu różnego po raz kolejny Albańczycy próbowali zmienić wynik spotkania, niestety na ich niekorzyść tak się nie stało i ponownie górą w tym starciu był bramkarz reprezentacji Polski. W 63. minucie spotkania pokaz swoich piłkarskich umiejętności pokazał Robert Lewandowski, który dostał piłkę w pole karne i próbował przelobować bramkarza Albanii, ale piłkę zmierzająca do bramki Albanii wybił obrońca naszych rywali. W ciągu ostatnich 20 minut poniedziałkowego spotkania Albańczycy próbowali zdobyć wyrównującą bramkę na 1:1, jednak pomimo wszelakich prób zmienienia wyniku meczu, ostatecznie to reprezentacja Polski wygrała ten mecz 1:0. Dla Fernando Santosa było to pierwsze zwycięskie spotkanie w roli selekcjonera reprezentacji Polski.

W drugim meczu grupowym grupy E Czechy na wyjeździe zremisowali bezbramkowo z Mołdawią 0:0. Obecnie liderami w naszej grupie są Czesi ze zdobytymi czterema punktami, natomiast na drugiej pozycji znajduje się Polska. Kolejny mecz Biało-Czerwoni w eliminacjach do mistrzostw Europy rozegrają we wtorek 20 czerwca. Wtedy Polacy zagrają w Kiszyniowie z Mołdawią.

Źródło: TVP Sport-Twitter, Cezary Kawecki – Twitter