Lewandowski o finansach w KSW! Na tym federacja zarabia najwięcej
przez Przemek Krautz
Jeden z szefów KSW wypowiedział się na temat finansów w organizacji. Zdradził, co generuje największe przychody, a także koszty.
Martin Lewandowski oraz Maciej Kawulski ponad 21 lat temu założyli federację, która dzisiaj jest absolutnym liderem w Polsce, a także jedną z największych marek w Europie. Dzięki KSW sporty walki w naszym kraju są dzisiaj tak popularne.
Szef KSW o finansach
W wywiadzie dla kanału Biznes Klasa Lewandowski tym razem nie rozmawiał o sporcie, tylko o sprawach biznesowych. Prowadzący sprawdził bowiem, że według KRS firma miała 50 milionów przychodu, z czego 5 milionów zysków.
Właściciel KSW został więc zapytany o to, w jaki sposób marka zarabia. Lewandowski jako główne źródło wskazał prawa telewizyjne chyba, że gala nie jest transmitowana na żadnej platformie streamingowej, a w PPV. Wówczas najważniejsze są sprzedane dostępy.
– Prawa telewizyjne tutaj na terenie Polski, drugim elementem będą bilety, i trzeci sponsorzy. Jeżeli jest PPV, to wówczas PPV jest numerem jeden – wymienia promotor.
Jeśli padło pytanie o przychody, nie mogło również zabraknąć tematu kosztów. Okazuj się, że zdecydowana większość z nich to wynagrodzenia zawodników, chociaż nie zawsze rozpiski są wypchane gwiazdami, które zarabiają duże pieniądze.
– 80, czasami 70 procent, to są wynagrodzenia zawodników, a reszta są to wszystkie pozostałe koszty związane z wynajęciem hali, promocją, z wszystkimi elementami, które musimy nabyć od podwykonawców, ochrona, scenotechnika i tak dalej.
Co ciekawe, początkowo było właśnie odwrotnie. Najwięcej kosztowało zorganizowanie całego wydarzenia. Wszystko przez to, że gdy MMA w Polsce dopiero raczkowało, gaże zawodników były nieporównywalnie mniejsze z dzisiejszymi stawkami.