wtorek, 27 września, 2022
Strona głównaPiłka NożnaStadion Wisły Kraków do WYBURZENIA?! Tego chce jeden z krakowskich radnych

Stadion Wisły Kraków do WYBURZENIA?! Tego chce jeden z krakowskich radnych

Takiego pomysłu jeszcze nie było. Łukasz Wantuch należący do prezydenckiego klubu radnych „Przyjazny Kraków” proponuje, aby zburzyć stadion przy ul. Reymonta. Swoją propozycję motywuje stratami jakie przynosi ten obiekt.

W 2023 roku Kraków zorganizuje Igrzyska Europejskie. Główną areną zmagań sportowców ma być arena, na której swoje mecze w lidze rozgrywa zespół „Białej Gwiazdy” . Aby dostosować obiekt do wymagań Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, pod którego egidą rozgrywana jest impreza, miasto musiało zainwestować miliony złotych w modernizację obiektu.

Wysoka inflacja spowodowana brakiem niektórych surowców sprawiła, że nikt nie był zainteresowany zgłoszeniem się do pierwszego i trzeciego przetargu, w skład którego wchodziły m.in wymiana elewacji, krzesełek, montaż ekranów LED oraz remont tzw. skyboxów.

Na drugi przetarg, którego celem była wymiana sieci elektrycznych i teletechnicznych, propozycję wysłała wyłącznie firma Mostostal Warszawa. Okazała się jednak, że ich wycena (174 mln zł) mocno przekracza budżet przeznaczony na ten cel (139 mln zł).

Po co dopłacać, jak można zburzyć?

Łukasz Wantuch, radny Krakowa poczuł się wyraźnie zażenowany całą sytuacją. Mając na uwadze fakt, że miasto inwestuje ogromne środki w stadion, który nie przynosi dochodów, a w dodatku nie ma chętnych na jego modernizację, zaproponował radykalny krok.

W swoim facebookowym wpisie zwrócił uwagę, że na obiekt Wisły wydano już blisko miliard złoty i nadal nie wiadomo, jak wiele pieniędzy będzie trzeba jeszcze w niego wpompować. W jego ocenie nikt nie jest na tyle odważny, aby powiedzieć głośno, że najbardziej opłacalnym ruchem byłoby zburzenie areny.

– Ile jeszcze milionów musimy utopić w stadionie Wisły, zanim dojrzejemy do jednej racjonalnej decyzji dotyczącej sprzedaży i wyburzenia stadionu? Ten obiekt nie powinien nigdy powstać, wystarczyłby jeden stadion miejski dzielony przez dwa kluby, tak jak jest w wielu miastach na świecie. W tym miejscu powinny powstać małe i tanie mieszkania komunalne dla rodzin, których nigdy nie będzie stać na zakup mieszkania na wolnym rynku.

Oczywiście sam radny zauważył, że na wyburzenie nie ma jakichkolwiek szans. Sam post można raczej traktować w kategorii rzeczy, których jedynym celem było zmuszenie społeczności do refleksji nad istniejącym problemem.

Ciężko nie odnieść wrażenia, że stadion Wisły Kraków, jest dla miasta ogromną kulą u nogi. Jeszcze nie dawno wiele mediów donosiło, że z podobnym problem boryka się Wrocław. Tarczyński Arena od dekady przynosi tylko i wyłącznie straty.

Źródło: Interia.pl

Google News
Obserwuj w News i bądź zawsze na bieżąco!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Najnowsze