Największe awantury i skandale w historii boksu. Mike Tyson, Andrzej Gołota, Holyfield, Bowe [WIDEO]

Opublikowane 25 listopada 2020, 07:37
przez Lukasz "Magiku"
0
0
Brak komentarzy
fot. materiały prasowe

Boks to nie jest miękki sport i często balansuje na krawędzi wielkich awantur, czy skandali. W historii poznaliśmy wiele afer i wielu skandalistów zarówno w ringu jak i poza nim.

Prezentujemy TOP 10 największych bokserskich awantur i skandali:

Lennox Lewis vs. Oliver McCall II – 07.02.1997

Wyczekiwany rewanż za sensacyjną pierwszą zawodową porażkę Lennoxa Lewisa z przed 3 lat, gdzie został znokautowany przez Olivera McCalla w 2 rundzie tracąc pas WBC kategorii ciężkiej. Drugi pojedynek to chyba najbardziej „dziwaczna” walka w historii boksu. McCall po dobrej 1 i 2 rundzie w późniejszej fazie pojedynku praktycznie go nie było. Opuszczał ręce, tańczył, chodził spacerkiem w ringu obok zdezorientowanego Lewisa i sędziego ringowego. Między 3, a 4 rundą nawet nie wrócił do swojego narożnika, tylko chodził po ringu i zaczął popłakiwać!

To samo działo się w 4 starciu. Lekkim krokiem chodził bez gardy obok Lewisa i nie wyprowadzał nawet ciosów, wpadał w klincz i płacząc przytulał rywala. W przerwie między 5 rundą również nie wrócił do narożnika i rozpłakał się na maksa.

Obraz walki w 5 rundzie się nie zmienił i sędzia w końcu przerwał ten dziwny pojedynek. Co do postawy McCalla w tym pojedynku są 2 wersje. Pierwsza, że grożono mu śmiercią jak jak wygra walkę, a druga to narkotyki i podczas walki miał urojenia. Sam Oliver na konferencji prasowej powiedział, że to była tylko jego strategia.

Riddick Bowe vs Larry Donald – 03.12.1994

Gdzie był Riddick Bowe tam zawsze były awantury! Na jednej z konferencji prasowej przed walką z Larry Donaldem podczas luźnej wymiany zdań nagle Panowie spojrzeli sobie głęboko w oczy i ku zdziwieniu wszystkich „Big Daddy” wystrzelił dwa potężne sierpy, które trafiły w szczękę zdezorientowanego Donalda. Wywiązała się spora szarpanina, a do dziś wielu się zastanawia jak Larry mógł to ustać. W ringu zdecydowanie na dystansie 12 rundy wygrał Bowe.

Sugar Ray Leonard vs. Roberto Duran II 25.11.1980

Wielki rewanż dwóch wielkich wojowników, ale takiego zakończenia walki nikt się nie spodziewał. Pierwsze starcie po bardzo dobrej walce wygrał Duran. Po 6 miesiącach doszło do rewanżu przy 25 tys. widowni. Sugar w rewanżu kompletnie zmienił taktykę i postawił na szybkość i z tym nie potrafił sobie kompletnie poradzić Panamczyk.

Leonard punktował rywala i zaczął trochę z niego drwić – opuszczając ręce, tańcząc w ringu, poruszając samymi barkami, machając rękami czy nastawiając twarz rywalowi do ciosów. Przy tym idealnie kontrował kombinacjami.

Bezradny Duran w 8 rundzie zrobił coś zaskakującego odwrócił się od rywala i rzucił w kierunku sędziego „no mas” – nigdy więcej i zaczął spacerować do narożnika. Ray ruszył do ataku i wkroczył zdezorientowany sędzia, który nie wiedział co się dzieje i nakazał dalej walczyć i wtedy Duran rzucił słowa „nie będę walczył z tym pajacem” i sędzia zakończył pojedynek! Szok na trybunach, szok wśród komentatorów.

Riddick Bowe vs Elijah Tillery – 19.10.1991

Ponownie Riddick Bowe w roli głównej. Pod koniec pierwszej rundy Bowe powalił Tilleryego i wydawało się, że to koniec. Elijah jednak wstał i po chwili zabrzmiał gong. Bowe wracając do narożnika wyprowadził cios, a rywal nie pozostał dłużny i odpowiedział kopnięciem.

Bowe ruszył na rywala zepchnął go na liny zasypując ciosami, a manager Riddicka Rock Newman chwycił Tilleryego przy linach i wyrzucił go z ringu. Bowe jeszcze dobija go ciosami i omal sam nie wypadł za liny. Spora awantura a walka skończyła się dyskwalifikacją Elijaha, a bójkę zaczął „Big Daddy”.

David Haye vs Dereck Chisora – 19.02.2012

Lekko mówiąc Panowie nie darzyli się sympatią. Na konferencji prasowej po mistrzowskiej walce pomiędzy Witalijem Kliczką, a Dereckiem Chisorą wpadł David Haye i domagał się rewanżu z Ukraińcem. Doszło do ostrej wymiany zdań z Chisorą:
Chisora:Jak twój paluszek?
Haye: „Przegrałeś trzy ostatnie walki, przegrałeś z kimś takim jak Tyson Fury. Jesteś frajerem.”
Chisora: „Powiedz mi to w twarz, no chodź!”

I się zaczęło Chisora podszedł do Haya, a ten wyprowadził cios ze szklanką w ręce na głowę „Del Boya”! Wywiązała się potworna awantura.

Chisora: „On rozbił na mnie butelkę! Przysięgam na Boga, zaje*** cię David. Rozwalę cię już niedługo. Nie rozumiem jak można rozbić na kimś szkło.

David Haye chwytał co popadnie. Złapał za statyw od kamery i w ogromnym zamieszaniu rozwalił głowę własnemu managerowi!

Po awanturze Chisora groził Haye’owi: „Zobaczysz, zastrzelę cię!” Na lotnisku tuż przed odlotem Dereck Chisora i jego trener Don Charles zostali zatrzymani przez monachijską policję. Lata lecą, a dziś Haye i Chisora to przyjaciele.

Riddick Bowe vs Evander Holyfield II – 06.11.1993

Wielki rewanż odwiecznych rywali. Jedna z najlepszych trylogii w kategorii ciężkiej w której iskrzyło od 1 gongu. Na otwartym stadionie w Caesars Palace, Holyfield świetnie zaczął pojedynek i Bowe nie potrafił się odnaleźć. W 2 fazie walki Riddick przejmował inicjatywę i wszedł na właściwe obroty, aż tu nagle z nieba praktycznie na ring spadł spadochroniarz! Tym gościem był James Miller, znany jako „Fan Man”, który w ten sposób chciał się dostać na galę. Osiągnął odwrotny efekt bo został dotkliwie pobity przez rozwścieczonych kibiców i trafił do szpitala. Za swoją zabawę zapłacił sporą karę. Przerwa trwała ok 20 min, która kompletnie wybiła z rytmu Bowe’a i ostatecznie przegrał pojedynek i to była jego jedyna porażka w całej karierze. Tutaj w skandalu nie brali udział pięściarze, ale to była wręcz niespotykana historia. Dwa lata później Bowe znokautował Holyfielda kończąc trylogię pomiędzy nimi.

Mike Tyson vs Lennox Lewis – 22.02.2002

Na konferencji prasowej przed walką doszło do jednej z największych awantur w historii boksu. Tyson wyszedł na scenę w Hudson Theatre i wymownie spojrzał w kierunku, gdzie miał pojawić się Lewis. Gdy tylko go zobaczył ruszył ostro w jego stronę i po chwili Tyson wyprowadził pierwszy cios i wywiązała się ogromna bójka. W trakcie awantury Tyson i Lewis znaleźli się na podłodze, a Mike ugryzł w nogę Lewisa (za co musiał zapłacić 335 tys. dolarów). Tak całą sytuację opisywał Lennox Lewis:

„Tyson zszedł z podestu, mój ochroniarz chciał go powstrzymać, ale dostał bombę. Rzuciliśmy się na siebie i powstało duże zamieszanie. Nagle poczułem, jak cholernie boli mnie noga, patrzę, a Mike wbija w nią swoje zęby. Ochroniarze sprzedali mu kilka łokci i dopiero wtedy puścił moje udo. Chłop ciągle się szczerzył, po tym, jak mnie dziabnął. Wtedy właśnie pierwszy raz w życiu zostałem ugryziony przez człowieka.”

W bójce mocno ucierpiał prezes federacji WBC José Sulaimán i twierdził, że został znokautowany i uderzył głową o stół. Sulaiman twierdzi, że został opluty, a Tyson zagroził, że go zabije. Po awanturze złożył pozew w wysokości 56 milionów dolarów przeciwko Lewisowi i Tysonowi. Po bójce Tyson zaczął rzucać wulgaryzmy w stronę kibiców, dziennikarzy, a nawet w kierunku matki Lewisa. Ta sytuacja została uznana przez magazyn The Ring jako wydarzenie roku!

Richard Grant vs James Butler – 23.11.2001

Na charytatywnej gali w Roseland Ballroom na Manhattanie w Nowym Jorku nikt nie przypuszczał, że po ostatnim gongu pojedynku Granta z Butlerem zobaczy coś takiego. Cały dochód z gali miał zostać przekazany na fundusz dla strażaków i oficerów policji, którzy ratowali i odnieśli rany walcząc ze skutkami ataków na World Trade Center.

Po walce i odczytaniu werdyktu przez Michaela Buffera szczęśliwy zwycięzca Richard Grant podszedł do rywala i chciał mu podziękować za walkę i go objąć, a Butler zrobił coś czego nikt się nie spodziewał, będąc już bez rękawic wyprowadził piekielny, nokautujący prawy sierpowy. Grant padł półprzytomny jak rażony piorunem.

Komentatorzy grzmieli, nazywając Butlera chuliganem, a jego cios “sucker punch’em”. Ten cios spowodował u Granta zwichnięcie szczęki, a na jego języku założono aż 26 szwów. Butler po gali został skierowany na komisariat policji, a potem ostatecznie skazany na 4 miesiące więzienia. 3 lata później Butler był podejrzany o morderstwo Sama Kellermana i spalenie jego apartamentu, jednak sędzia nie miał wystarczających dowodów.

W marcu 2006 roku pięściarz przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów i został skazany na 29 lat więzienia!

Andrzej Gołota vs Riddick Bowe – 11.07.1996

Wszyscy polscy kibice zadają sobie pytanie – Andrew dlaczego!? To była jedna z najlepszych walk w historii polskiego boksu, ale zabrakło happy endu, a pojedynek na stałe przeszedł do historii. A to co się wydarzyło po 7 rundzie zostało okrzyknięte największą awanturą w historii boksu.

Gołota miał Bowe’a na widelcu, nokaut wisiał w powietrzu, a Andrzej po kolejnych ciosach poniżej pasa został zdyskwalifikowany i zaczęło się prawdziwe piekło!

Jeden z narożnika Bowe ruszył w kierunku Gołoty i uderzył go krótkofalówką w głowę. Polak zalał się krwią (po walce w szpitalu założono mu 11 szwów). Gołota nie pozostał dłuży i zaczął lać swojego oprawcę. W wielkiej bójce na matę ringu bezwładnie opadł trener Gołoty Lou Duva, a komentujący na żywo walkę Jerzy Kulej krzyknął „Lou Duva nie żyje!”. Chwile później został wyniesiony na noszach i przetransportowany do szpitala. Bili się dosłownie wszyscy w hali z kibicami na czele. Polski fotoreporter Wojciech Kubik będący w hali tak relacjonował to co się działo:

„Tłukli się wszyscy w ringu i na trybunach. W ringu obóz Gołoty z obozem Bowe’a, poza ringiem tak samo. Biali z czarnymi, czarni pomiędzy sobą, biali z białymi. Totalny zamęt. Widziałem jak George Foreman chronił komentatora HBO, inny uciekł w popłochu jak zniszczyli mu stolik komentatorski. Tylko słynny Michael Katz z New York Daily News jedną ręką zasłaniał głowę, a drugą stukał w maszynę.”

Tej nocy aresztowano 16 najbardziej agresywnych osób, a 21 zostało rannych. Gołota opuszczając halę za pazuchą miał schowany na wszelki wypadek kij baseballowy. Rock Newman zaczął to wszystko i dostał karę w wysokości 250 tys. dolarów i zawieszenie na rok. Po zamieszkach w hali zarząd Madison Square Garden podjął decyzję o zamknięciu hali na bokserskie imprezy na 3 lata. O Gołocie po tej walce mówił cały bokserski świat, a rok później walczył o mistrzostwo świata.

Mike Tyson vs Evander Holyfield – 28.06.1997

Największy skandal w historii boksu oczywiście musiał być wywołany przez „Bestię”. W 3 rundzie rewanżowego pojedynku Mike Tyson ostro ruszył do przodu chcąc urwać głowę rywalowi. Holyfield przetrwał to natarcie i doszło do klinczu.

Stało się coś czego świat sportu jeszcze nie widział. Holyfield jak rażony piorunem wyrwał się z klinczu i zaczął szaleńczo podskakiwać w istnej furii trzymając się jednocześnie za ucho! Mike Tyson odgryzł kawałek ucha Evandera i wypluł na ring!

Zakrwawiony Holyfield był w szoku. Sędzia odjął 2 punkty Tysonowi i rundę dokończono, a Iron Mike jeszcze raz ugryzł rywala.

Przed 4 rundą walka została zakończona dyskwalifikacją Tysona i wywiązała się ogromna szamotanina w ringu. Rozwścieczonego Tysona nie mógł nikt uspokoić, on chciał walczyć dalej, ze wszystkimi po kolei.

Na gorąco po walce „Bestia” skomentowała tą sytuację: „Byłem przekonany, że należy mi się co najwyżej ostrzeżenie. Dyskwalifikacja mnie zszokowała.”

Zapytany o to co się stało został również Evander Holyfield:

„Wcale mnie nie bolało. W uchu nie ma kości, tylko mięso. Ja tylko chciałem walczyć dalej i odpłacić mu za to. Chciałem go znokautować. Odgryzienie ucha? To był totalny szok nie tylko dla mnie, ale dla całego środowiska. Tego nie mógł się nikt spodziewać. To był najbardziej szalony pojedynek w moim życiu.”

Finalnie Mike Tyson stracił bokserską licencję na ponad rok, a ring wrócił dopiero 1,5 roku później.

Źródło: Wikipedia.pl, Książka „Walki Stulecia” Andrzej Kostyra, Książka „Lou Duva Moje siedem dekad w boksie”.

Podoba Ci się ten artykuł?

Zostaw ocenę
0
0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments