niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaPiłka NożnaKolejny akt oskarżenia przeciwko kibicom Cracovii. Przedstawiono zakres zarzutów.

Kolejny akt oskarżenia przeciwko kibicom Cracovii. Przedstawiono zakres zarzutów.

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko kolejnym 10 członkom zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej z pseudokibicami jednego z krakowskich klubów piłkarskich, którą początkowo kierowali bracia Adrian i Mariusz Z., a następnie Magdalena K. Wobec wszystkich osób objętych aktem oskarżenia na wniosek prokuratora stosowny jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Jest to już kolejny akt oskarżenia w tej sprawie. Wcześniej tj. 24 grudnia 2019 roku Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko 20 osobom wchodzącym w skład tej grupy przestępczej.

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji nadal prowadzi postępowanie przeciwko 17 podejrzanym wchodzącym w skład grupy która kierowała Magdalena K.

Zakres zarzutów

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kk, handel narkotykami, w tym mefedronem, kokainą i marihuaną. Oskarżonym łącznie zarzucono obrót na terenie Polski 390 kg marihuany, mefedronem, kokainą oraz dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy kokainy z Holandii do Polski.

Przestępstwa narkotykowe zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Brutalny atak na autostradzie

Część z członków grupy została również oskarżonych o  posiadanie bez zezwolenia broni palnej kwalifikowane z art. 263 par. 2 kk, udzielenie pomocy Magdalenie K. w ukrywaniu się poza granicami kraju kwalifikowane z art. 239 par. 1 kk oraz udział w pobiciu na autostradzie A4 w dniu 14 sierpnia 2017 roku dwóch pseudokibiców jednego z łódzkich klubów piłkarskich kwalifikowany z art. 159 kk.

W toku postępowania prokurator ustalił, że jeden z oskarżonych zadał cios maczetą w prawe przedramię pokrzywdzonego czym niemalże doprowadził do odrąbania ręki ofiary. W wyniku tego zdarzenia pokrzywdzony doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Czyn ten został zakwalifikowany z art. 159 kk oraz art. 156 par. 1 pkt. 2 kk i jest zagrożony karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Jeden z oskarżonych prowadził plantację marihuany

W trakcie śledztwa prokurator ustalił, że jeden z oskarżonych prowadził na własną rękę dodatkową działalność przestępczą polegającą na uprawie krzaków marihuany. Plantacja obejmowała 330 krzaków, z których można było uzyskać ponad 9 kg środków odurzających do sprzedaży. Ponadto oskarżony produkował tabletki zawierające substancję psychotropową o nazwie MDMA. Łącznie ujawniono produkty i półprodukty do wytworzenia 499 tabletek MDMA. Oskarżony produkował i wprowadzał do obrotu niezarejestrowane produkty lecznicze zawierające w swym składzie sterydy anaboliczne. Łącznie zabezpieczono 835  fiolek z przygotowanym do sprzedaży środkiem. Ponadto oskarżony brał udział w obrocie szeregiem innych niezarejestrowanych produktów leczniczych, a w tym środkami na potencję.

Czyny te kwalifikowane m.in. z art. 53 ust. 1 i 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Grupa miała dobrze zorganizowane struktury

Grupa przestępcza kierowana początkowo przez Adriana i Mariusza Z. a następnie przez Magdalenę K. w skład której wchodziło kilkadziesiąt osób, zajmowała się nielegalnym obrotem środkami odurzającymi. Dopuszczała się również czynów przeciwko życiu i zdrowiu – często z użyciem niebezpiecznych narzędzi jak noże i maczety. W ten sposób atakowali oni pseudokibiców jednego z krakowskich i łódzkich klubów piłkarskich. Działalność grupy charakteryzowała się wysokim stopniem zorganizowania i podległości.

Magdalena K. została sprowadzona do Polski i usłyszała zarzuty

Magdalena K. była poszukiwana czerwoną notą Interpolu oraz europejskim nakazem aresztowania. Została zatrzymana 28 marca 2020 r. na terenie Słowacji. Sąd Okręgowy w Bańskiej Bystrzycy, a następnie Sąd Najwyższy Republiki Słowacji zgodził się na wykonanie europejskiego nakazu aresztowania wobec Magdaleny K. i na jej wydanie do śledztwa prowadzonego przez Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Ponadto Sąd odrzucił wniosek Magdaleny K. o udzielenie jej azylu politycznego. Magdalena K. została 20 listopada 2020 roku przekazana polskim organom ścigania.

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie (25 listopada 2020 roku) ogłosił Magdalenie K. zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego, przemytu i handlu narkotykami kwalifikowane z art. 55 ust. 1 i 3 oraz art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, utrudniania postępowania karnego w innym śledztwie oraz składania fałszywych zeznań kwalifikowane z art. 239 par. 1 kk i art. 233 par. 1 kk  i nakłaniania do takiego czynu innych osób.

Czyny zarzucane podejrzanej zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Wobec Magdaleny K. nadal, na wniosek prokuratora, stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Źródło: pk.gov.pl

- Advertisement -
0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie

Najnowsze

(VIDEO) „Góra” z „Gry o tron” o sparingu z McGregorem: „Powinien...

0
Hafthor Bjornsson znany jako "Góra" z serialu "Gra o Tron" w ostatnim podcaście u Jake'a Paula odniósł się do swojego sparingu z Conorem McGregorem, który miał miejsce kilka lat temu.
0
Co o tym myślisz? skomentuj!x
()
x