Piątek, 26 Kwietnia, 2024

Lider Jude Gang oskarżony o kierowanie gangiem, który przemycił narkotyki za 55 mln zł. Grozi mu 15 lat więzienia

Lider Jude Gang oskarżony o kierowanie gangiem, który przemycił narkotyki za 55 mln złotych. Grozi mu 15 lat więzienia
Fot. YouTube
Opublikowane 9 września 2021, 09:32
przez Przemek Krautz
0
0
Brak komentarzy

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko 6 osób w tym 5 członkom międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej przemytu znacznych ilości narkotyków.

Dotychczas Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował w tej sprawie 7 aktów oskarżenia wobec 21 osób wchodzących w skład tej samej grupy przestępczej. Część z oskarżonych została już prawomocnie skazana. Obecnie śledztwo prowadzone jest wobec 37 podejrzanych.

Postępowanie prowadzi Centralne Biuro Śledcze Policji i Karpacki Oddział Straży Granicznej.

Zakres zarzutów

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie oskarżył m.in. Pawła Ł. ps. „Master” lidera bojówki pseudokibiców “Jude Gang” o współkierowanie międzynarodową zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 par. 3 kk. Grupa działała głównie w Krakowie oraz innych miejscowości na terenie Polski jak również na terytorium Hiszpanii, Niemiec i Holandii.

Przemycali  narkotyki

Kolejne zarzuty dotyczą dokonania przemytów marihuany w ilości ponad 2,7 tony o czarnorynkowej wartości prawie 55 milionów złotych kwalifikowane z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Jak ustalił prokurator, oskarżeni dokonywali przemytów z Hiszpanii do Polski oraz z Niemiec do Polski.

Czyny te zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Kolejne zarzuty dotyczą uczestniczenia na terenie Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii oraz Niemiec w obrocie co najmniej 471 kilogramami marihuany o wartości nie mniejszej niż 9,4 miliona złotych kwalifikowane z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, w tym realną obawą matactwa procesowego oraz grożącą podejrzanym surową karę na wniosek prokuratora wobec wszystkich oskarżonych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych i konfiskaty rozszerzonej

W toku śledztwa prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu oskarżonych na kwotę ponad 6,4 miliona złotych. Skorzystał w tym zakresie z wprowadzonych w 2016 r. przepisów dotyczących konfiskaty rozszerzonej i zabezpieczeń majątkowych, dzięki którym zabezpieczył 10 nieruchomości postaci działek, domów i apartamentów położonych w Kościelisku k. Zakopanego, Krakowie.

Co do części nieruchomości zgromadzony materiał dowodowy wskazywał, że stanowią one faktyczną własność oskarżonych. Formalnie część z nieruchomości należała do osób trzecich. Ponadto prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego w postaci samochodu marki BMW X5 o szacunkowej wartości 130 tysięcy złotych.

Międzynarodowa współpraca

W ramach śledztwa doszło do powołania międzynarodowego wspólnego zespołu dochodzeniowo-śledczego JIT ze Stroną brytyjską. Korzystano również na bieżąco z pomocy EUROPOLU, jak również funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji oraz Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej. Prokurator prowadził również bieżącą współpracę z hiszpańskimi organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości koordynowana przez EUROJUST.

Grupa przemyciła 15 ton marihuany o wartości 440 milionów złotych

Postępowanie prowadzone przez Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie zostało wszczęte w lipcu 2017 roku po zatrzymaniu przez CBŚP oraz Karpacki Oddział Straży Granicznej na gorącym uczynku osób, które dokonały przemytu z Niemiec do Polski 123 kilogramów marihuany.

W toku śledztwa prokurator wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i Placówki Straży Granicznej w Zakopanem ustalili, iż zorganizowana grupa przestępcza w latach 2011-2017, dokonała co najmniej 162 przemytów nie mniej niż 15 ton marihuany o wartości detalicznej nie mniejszej niż 440 milionów złotych. Przemyt odbywał się do Polski z takich krajów jak Holandia, Hiszpania i Niemcy. Ponadto prokurator ustalił, że grupa przemycała narkotyki z Hiszpanii do takich krajów jak Włochy, Belgia, Niemcy oraz Wielka Brytania. Środki odurzające były następnie wprowadzane przez grupę do obrotu na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej.

Śledztwo w dalszym ciągu ma charakter rozwojowy, prokurator nie wyklucza dalszych zatrzymań.

Źródło: Prokuratura Krajowa

Podoba Ci się ten artykuł?

Zostaw ocenę
0
0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments