Kamerun wyrzucił aż 21 piłkarzy. Nie przeszli oni… testu wieku!

fot. YouTube
Opublikowane 2 stycznia 2023, 10:46
przez Jakub Hryniewicz
1
1
Brak komentarzy

FECAFOOT, czyli Kameruńska Federacja Piłkarska, poinformował o wyrzuceniu aż 21 z 30 piłkarz z kadry do lat 17! Jest to efekt działań stojącego na czele organizacji Samuela Eto’o.

Afrykańscy piłkarze przez lata wzbudzali podejrzenia kibiców i ekspertów w kwestii manipulowania wiekiem graczy. Przez długi czas za naprawdę niewielką kwotę można było zakupić nowy dokument tożsamości ze zmienioną datą urodzenia. Wiele dzieci było też zapisywanych w urzędzie dopiero w wieku kilku lat.

FIFA już jakiś czas temu nakazała afrykańskim federacjom piłki nożnej, by te zajęły się na poważnie problemem zaniżania wieku. W rozgrywkach młodzieżowych ma to w końcu ogromny wpływ na przebieg gry.

Turnieje FIFA wymagają wykonania specjalnego testu: rezonansu magnetycznego nadgarstków. Na jego podstawie z niemal stuprocentową skutecznością można określić, czy sprawdzany ma ukończone 18 lat.

Takie też badanie wykonała Kameruńska Federacja Piłkarska na czele z Samuelem Eto’o. Niedługo później wydano oświadczenie:

(…) 21 zawodników z 30 aktualnie trenujących w kadrze do lat 17 oblało testy wieku rezonansem magnetycznym. Wszyscy zostali wydaleni z kadry w trybie natychmiastowym. Zostały również podjęte kroki w celu ich zastąpienia. Takie postępowanie jest wynikiem surowych instrukcji wydanych przez prezydenta FECAFOOT działającego z upoważnienia COMEX, w celu doprowadzenia do końca manipulowania aktami urodzenia, które w przeszłości nadszarpnęły wizerunek kameruńskiej piłki.

W tym roku odbędzie się turniej UNIFFAC Limbe 2023, który jest formą kwalifikacji do Mistrzostw Narodów Afryki U-17. FECAFOOT wezwało też „wszystkie podmioty, w szczególności wychowawców,” do respektowania kategorii wiekowych

Podoba Ci się ten artykuł?

Zostaw ocenę
1
1
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments