Środa, 24 Kwietnia, 2024

Karaś znowu przyłapany na dopingu! Dyrektor POLADA nie wierzy w jego wyjaśnienia!

Fot. FAME
Opublikowane 23 marca 2024, 10:24
przez Przemek Krautz
2
0
Brak komentarzy

Freak fighter oraz ultratriathlonista Robert Karaś po raz kolejny nie przeszedł testów antydopingowych! Zabrał głos po wpadce i skomentował całą sprawę. 

Karaś pierwszy raz został przyłapany na stosowaniu nielegalnych substancji w 2023 roku po zawodach w Rio de Janerio, gdzie ustanowił nowy rekord świata w 10-krotnym Ironmanie. Jego wynik został jednak anulowany, a on sam został ukarany zawieszeniem przez International Ultra Triathlon Association.

Tłumaczył wówczas, że stosował doping jedynie w trakcie przygotowań do walki w FAME MMA. Już wtedy sporo osób miało wątpliwości co do jego wyjaśnień. Teraz Karaś został przyłapany ponownie po zawodach na Florydzie. 5-krotnego Ironmna pokonał w 60 godzin, 21 minut i 24 sekundy, ale wynik ten nie zostanie uznany.

Karaś sam przekazał informację o tym, że USADA wykryła w jego organizmie nielegalne substancje:

– Otrzymałem informacje z USADA, że w moim organizmie nadal znajdują się pozostałości substancji, które wykryto u mnie po zawodach w Brazylii. Nie miałem możliwości przeprowadzenia badań antydopingowych przed ostatnim startem w USA. To niedozwolone.

– Niestety nadal mam w sobie pozostałości po tych substancjach. Nie wiem jeszcze, jakie konsekwencje formalne mnie czekają, ale nie to jest najważniejsze. Niech moja historia będzie przestrogą dla każdego sportowca, zwłaszcza dla ludzi młodych. Nie szukam wytłumaczeń, muszę teraz ponieść konsekwencje swojej głupoty i nieostrożności. Błąd popełniony 1,5 roku temu zostanie ze mną już na zawsze.

Duża część kibiców nie wierzy jednak w to, że 1,5 roku po zażyciu środków, nadal będą one wykrywalne w organizmie. Głos w tej sprawie zabrał szef polskiej agencji antydopingowej Michał Rynkowski, który rozwiał wątpliwości.

Zdradził, że u Karasia wykryto drostanolon oraz klomifen, czyli inne substancje, niż te w przypadku testów w 2023 roku. Dodatkowo ten pierwszy środek utrzymuje się w organizmie do 30 dni:

– Zgodnie z informacjami, jakie uzyskaliśmy od USADA w próbce zostały wykryte dwie substancje: drostanolon i klomifen. Zgodnie z literaturą naukową steroidy anaboliczno-androgenne, w tym również drostanolon, utrzymują się w organizmie około 30 dni. To zależy od dawek, częstotliwości przyjmowania, treningu, diety itd. Jednak scenariusz, że ta substancja miałaby się utrzymywać przez okres ponad 8 miesięcy, bo tyle minęło od ostatniej kontroli, to jest nieprawdopodobne.

– Stosunkowo długo może się utrzymywać klomifen, nawet kilka miesięcy, ale to substancja, która nie była wykryta poprzednio. 30 maja 2023 roku wykryto drostanolon, jak teraz, ale również meldonium.

Podoba Ci się ten artykuł?

Zostaw ocenę
2
0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

WIDEO