Cavani surowo ukarany za ‚rasizm’. Problem w tym, że nie zrobił nic rasistowskiego

1
Cavani surowo ukarany za 'rasizm'. Problem w tym, że nie zrobił nic rasistowskiego
Fot. Edinson Cavani, Instagram

29-listopada Edinson Cavani został bohaterem spotkania Manchesteru United z Southampton FC. Kiedy zespół Urugwajczyka przegrywał 2 bramkami, Cavani zdobył dwa gole i odnotował asystę, dzięki czemu zapewnił swojemu klubowi zwycięstwo.

Po zakończonym spotkaniu na swoich social mediach otrzymał gratulacje od znajomego, za które podziękował słowami – „Gracias negrito„.

Niestety, przez angielską federację zostało to uznane za rasistowskie. Wpis został usunięty, a Cavani surowo ukarany. 31 grudnia został zawieszony na trzy spotkania oraz musi zapłacić grzywnę w wysokości 100 tysięcy funtów. To jednak nie wszystko… został także wysłany na kurs antyrasistowski.

Problemem jest to, że słowo ‚negrito’ nie jest i nigdy nie było w Urugwaju uznawane za rasistowskie, czy w jakikolwiek sposób obraźliwe. Takie tłumaczenie jednak nie wystarcza angielskiej federacji. Za zawodnikiem Manchesteru stanęło Stowarzyszenie Piłkarzy Urugwajskich, które całą sytuację określiło „aktem dyskryminacji kultury i stylu życia Urugwajczyków„. W obronie piłkarza stanęła również Urugwajska Akademia Literatury oraz kibice z ojczyzny Cavaniego.

Sam piłkarz nie zamierza jednak kłócić się z federacją i odpowiedział – „Akceptuję sankcje dyscyplinarne, zdając sobie sprawę z tego, że nie znam zwyczajów języka angielskiego, ale nie podzielam punktu widzenia federacji. Przepraszam, jeśli kogoś uraziłem, wyrażając swoje uczucia do przyjaciela. To nie było moją intencją. Jestem w zgodzie z samym sobą, bo wiem, że wyrażałem swoje uczucia według mojej kultury i w zgodzie z moim sposobem życia

Źródło: PAP / Twitter

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk
21 dni temu

Problem rasizmu oczywiście istnieje, ale walka z nim przybiera coraz bardziej kuriozalną formę. Póki co nie posługujemy się jednym uniwersalnym językiem, a nasze kultury nie są kalkami samych siebie. Takie kwestie powinny być brane pod uwagę przy rozstrzyganiu oskarżeń o rasizm.