Zdzisław Kręcina wskazał kto powinien przejąć reprezentację. Ostatnią drużynę prowadził…13 lat temu!

fot: YouTube
Opublikowane 27 stycznia 2022, 15:09
przez Jakub Barabasz
0
0
Brak komentarzy

Zdzisław Kręcina w niedawnej rozmowie zdradził, kogo uważa za najlepszego kandydata do objęcia reprezentacji Polski. Jego wybór może zaskakiwać i to z kilku względów.

Faworytem Zdzisława Kręciny jest nie kto inny jak Bora Milutinović. 77-letni serbski trener nie jest jednak związany z piłką od 13 lat!

„Moim zdaniem to mistrz świata w kategorii dokonywania niemożliwego. Czego by się nie tknął, kogo by nie prowadził, kończyło się to występem na mundialu. Nazywa się Bora Milutinović. Poznałem tego gościa. Gdyby tylko był 10 lat młodszy. Jestem pewien, że jeszcze dekadę temu powiedziałby krótko: – Dwa miesiące? Mnóstwo czasu. Dacie milion „papierów” i pojedziecie do Kataru” – mówił Kręcina podczas wywiadu dla Interii.

Faktycznie ma on na swoim koncie współpracę z kilkoma ciekawymi reprezentacjami. W 1986 roku poprowadził on na mundialu reprezentację Meksyku. Akurat w tym przypadku nie musiał jednak martwić się o awans na tę imprezę ponieważ Meksyk był gospodarzem turnieju. Bora Milutinović doprowadził tę reprezentację aż do ćwierćfinału.

Na mundialu w 1990 roku dowodził już Kostaryką. Wraz z tą reprezentacją dotarł do 1/8 finału. Podobnie było w 1994 roku. Wtedy prowadził on kadrę Stanów Zjednoczonych, która na własnej ziemi również dotarła do 1/8 finału.

Kolejny mundial to kolejna kadra, z którą zdołał pokazać się na tym turnieju z dobrej strony. Podczas francuskiego mundialu Milutinović ponownie doszedł do 1/8 finału. Tym razem dokonał tego z reprezentacją Nigerii.

W 2002 roku po raz ostatni prowadził zespół na mistrzostwach świata. Na azjatyckim mundialu wywalczył awans z reprezentacją Chin, lecz sam turniej nie był już aż tak udany i zakończył się na fazie grupowej. W następnych latach Milutinović dowodził jeszcze reprezentacjami Hondurasu, Jamajki oraz Iraku.

Największymi trenerskimi sukcesami Milutinovicia oprócz wyżej wspomnianych występów na mundialach był dwukrotnie zdobyty Złoty Puchar CONCACAF. W 1991 roku podniósł go ze Stanami Zjednoczonymi, a w 1996 z Meksykiem.

Bora Milutinović nie jest aktywny zawodowo od 13 lat i raczej to się już nie zmieni. Niemniej jednak Zdzisław Kręcina przypomniał sylwetkę szkoleniowca, który był ceniony szczególnie w latach 90. Obecnie faworytem do objęcia reprezentacji Polski jest Andrij Szewczenko. Do PZPN wpłynęła jednak nowa oferta, tym razem od słynnego włoskiego trenera. Więcej na ten temat pisaliśmy w TYM artykule.

Źródło: Interia.

Podoba Ci się ten artykuł?

Zostaw ocenę
0
0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments